Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Krádeže věcí z automobilů

NÝŘANY-Během jedné noci došlo k vloupání do celkem třech osobních automobilů.  

     Policisté z obvodního oddělení Nýřany v noci ze středy na čtvrtek zaznamenali na volně přístupném parkovišti u křižovatky ulic Havířská a Benešova třida v obci Nýřany hned tři vloupání do zaparkovaných vozidel. V jednom případě zatím neznámý pachatel rozbil sklo u dveří vozidla značky Seat Ibiza, ze kterého si odnesl sice jen vůni do auta, ale nevou skleněnou výplň dveří si teď majitel automobilu pořídí za nejméně 2 000 korun. Do dalšího automobilu zn. Škoda Fabia se pachatel opět dostal přes rozbitou skleněnou výplň. Tentokrát byl mnohem úspěšnější, z vozidla si odnesl autorádio, mobilní telefon a sportovní tašku s oblečením. Jako třetí vozidlo si pachatel vybral BMW, ze kterého po rozbití skla odcizil autorádio.
     V období od začátku roku do konce měsíce října evidují policisté v rámci územního odboru Plzeň-venkov 59 krádeží věcí z aut, což je méně než za stejné období v loňském roce, kdy jich bylo 81. Zvýšila se však škoda vzniklá při těchto krádežích, která je v letošním roce více jak za 3 milióny korun. V loňském roce se celkově vzniklé škody u stejného skutku blížily ke dvěma miliónům korun.
Žádné vozidlo nelze stoprocentně zabezpečit, přesto však jde riziko vykradení vozidla snížit na minimum. Můžeme začít třeba samotným parkováním vozidla. Za nejbezpečnější lze považovat parkování v garáži nebo na hlídaném parkovišti. Pokud uvedenou možnost nemáme, je dobré parkovat vozidlo na přehledných místech, nejlépe tak, aby měl majitel na svůj automobil výhled ze svého domu či bytu.
     Další kapitolou jsou zabezpečovací prvky. Všeobecně platí, že čím více je vozidlo mechanicky a elektronicky chráněné, tím speciálnější znalosti případný pachatel ke krádeži vozidla nebo vloupání do něj pachatel potřebuje, a proto si tzv. tipuje, tedy hledá a zaměřuje se na vozidla, která nemají další přidané zabezpečovací prvky proti krádeži. Za nejúčinnější opatření ke snížení rizika odcizení či vykradení můžeme považovat kombinaci několika zabezpečovacích prvků, jako jsou například zámky řadící páky a ruční brzdy, tyč na volant, autoalarmy s vestavěnými imobilizéry, prostorová čidla, elektronické čipy a pagery nebo satelitní vyhledávací zařízení.
     Policisté se také často setkávají s tím, že si někteří lidé nedávají dostatečný pozor na své věci a nechávají je bez dozoru v motorových vozidlech. Pozornost pachatelů je přilákána už jen tím, že jsou v něm viditelně uloženy různé movité věci. Největšími lákadly jsou kabelky či jiná příruční zavazadla, která si nechávají řidiči nebo spolujezdci přímo na sedadlech. Pachateli pak stačí chvíle na to, aby se do vozidla vloupal a odcizil z něj zavazadlo, ve kterém je mnohdy uložena peněženka s finanční hotovostí, platebními kartami, mobilní telefon nebo osobní doklady.
     Ani zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí. Raději si je vezměte před odchodem od vozidla s sebou, zabráníte tak tomu, že pachatel, který si mohl vozidlo tzv. vytipovat, půjde při vloupání najisto. Policisté se často setkávají s tím, že v zavazadlovém prostoru si poškození ponechali nářadí, elektroniku, fotoaparát, notebook nebo cestovní tašky. Z přední části vozidla jsou pak nejčastěji odcizeny zmiňované kabelky nebo zavazadla, autorádia nebo navigační zařízení, která si majitelé v automobilech nechávají.
     Než odejdete od svého automobilu, vezměte si z něj své osobní a cenné věci. Zkontrolujte, zda máte povytažená všechna okénka a vozidlo řádně uzamkněte. Pokud je vaše vozidlo vybaveno doplňkovými bezpečnostními prvky, nezapomeňte je aktivovat.

por. Mgr. Markéta Fialová
11. listopadu 2016
 

vytisknout  e-mailem