Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Dopravní akce v Ostravě

Ms kraj, Ostrava: Odstartovala dopravně preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“ 

 

Tento týden je z hlediska bezpečnosti silničního provozu ve znamení především dopravně preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“.

Rovněž v Moravskoslezském kraji odstartovalo další kolo uvedené akce. Policisté oslovují od dnešního dne na vybraných přechodech pro chodce u základních škol především děti a probírají s nimi záležitosti týkající se jejich chování v silničním provozu. Věnují pozornost i dalším Zebra duben 2017.JPGúčastníkům silničního provozu. Cílem akce je, ve zkratce, pozitivní ovlivňování jednání chodců s důrazem na některé aspekty, typu odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Akce probíhá ve spolupráci se zástupci BESIPu.

Proč volíme místa s přechody pro chodce a zaměřujeme se na děti? Odpověď je jednoduchá. V průběhu roku cílí policisté dostupnými formami do oblasti osvěty pro chodce jakožto ohrožené účastníky silničního provozu. Důraz klademe na osvětu u dětí, u kterých je třeba vytvořit základní návyky správného chování na silnici a chodníku. Policisté tak svou činností tvorbu správných návyků podporují. Je předpoklad, že speciální preventivní akce typu „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“ může být účinnější formou činnosti.

Dnes byl pro uskutečnění akce vybrán přechod pro chodce v krajském městě, konkrétně u Základní školy Ostrava Zebra2 duben 2017.JPGna ulici Zelené. Děti policistům ochotně odpovídaly na dotazy, například jak správně přecházet vozovku nebo proč mít na oblečení reflexní prvky. Někteří školáci znali odpověď a pohotově zareagovali, jiní správně odpověděli po chvilce přemýšlení. Pokud děvčata a kluci školou povinní nevěděli nebo si nebyli jisti, policisté jim sdělili správné informace, věnovali jim dostatečnou pozornost.

Několik statistických údajů: Za první dva měsíce roku 2017 zaznamenali policisté v Moravskoslezském kraji 12 dopravních nehod, které zavinili chodci (z toho 3 nehody zavinily děti). V uplynulém roce 2016 se jednalo o 103 nehod zaviněných chodci (z toho děti zavinily 35 nehod).

Za první dva měsíce roku zaznamenali policisté v kraji 48 srážek s chodcem (z toho bylo 10 s dítětem). V roce 2016 se jednalo o 406 srážek s chodcem.

Při pohledu na tuto oblast lze konstatovat, že pravidla jednání v silničním provozu a samozřejmě obezřetnost je třeba mít na paměti stále. Pro připomenutí poslední případy, u kterých byli účastníky právě chodci – v minulém týdnu veřejnost jistě zaznamenala nehodu, ke které došlo v Ostravě – Porubě v prostoru tramvajové zastávky. Chodec při střetu s tramvají utrpěl zranění, kterým následně podlehl. Druhý střet zaznamenali policisté v Havířově, kde došlo ke sražení vozidlem dvou žen, které přecházely po přechodu pro chodce.

A závěrem pár informací, rad a doporučení k tématu:

Důležité je mít na paměti, že chodec nemá absolutní přednost. Řidič vozidla dává přednost chodcům, kteří zjevně hodlají přejít vozovku po přechodu, ale je třeba si uvědomit, že žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo v podstatě na místě a ihned ve chvíli, kdy mu osoba náhle vstoupí do jízdní dráhy. V některým městech s tramvajovou dopravou platí, že tramvaj má přednost před chodcem, čehož je třeba dbát a upozornit zejména děti na tuto skutečnost.

Níže uvádím vybraná ustanovení ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu):

Chůze:

§ 54

(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.

(2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.      

(3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.       

(4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.

Povinnosti řidiče:

§ 5 odst. 2 písm. f):

ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku a prevence, 3. dubna 2017

vytisknout  e-mailem