Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

70 let v hlíně

LIBERECKO – Policisté z obvodního oddělení řešili případ nálezu munice. 

V první aprílový den tohoto roku obdrželi policisté oznámení o nálezu munice v obci Mníšek u Liberce. Třicetiletý muž při provádění stavebních prací nalezl v kůlně, která stojí na jeho pozemku, tři kusy útočných granátů německé výroby.

Jednalo se o ruční granáty model 39, které byly vyrobeny v průběhu druhé Světové války. Za zmínku stojí, že těchto „vajec“ bylo vyrobeno v průběhu válečného konfliktu na 90milionů kusů. Nejen díky svému množství, ale i pro to, že se bojové linie přesouvaly napříč celou Evropou, nejsou nálezy této munice na našem území nijak ojedinělé.

Nálezce byl ještě v průběhu hovoru na linku tísňového volání poučen o tom, jak má postupovat do příjezdu policejní hlídky. Zachoval si chladnou hlavu, s nalezenou municí nijak nemanipuloval, stodolu opustil a sledoval ji z bezpečné vzdálenosti.
Přivolaní policisté místo nálezu okamžitě zajistili, vytyčili ochranný perimetr a monitorovali do příjezdu pyrotechniků. Vzhledem ke stáří a stavu nalezených granátů rozhodl přivolaný specialista o zajištění munice a jejího následného převozu k likvidaci.
Policisté nemuseli evakuovat z okolí nálezu žádné osoby, nikdo nebyl zraněn, a po ukončení akce a předání munice pyrotechnikovi se mohl nálezce opět věnovat stavebním pracím. 

Policisté varují veřejnost v případě nálezů podezřelých předmětů, při neodborné manipulaci s těmito nálezy se vystavujete velkému riziku.
Najdete-li střelnou zbraň, vojenskou munici, podezřelé balíčky, tašky a jiné předměty s neznámým obsahem, nedotýkejte se jich a oznamte to Policii České republiky buď osobně, nebo na tísňovou linku 158. Neodbornou manipulací by mohlo dojít k výbuchu, výstřelu a zranění, ale i k poškození kriminalistických stop. K ohledání a zneškodnění podezřelého předmětu je oprávněn pouze policejní pyrotechnik. Tato zásada platí i pro toho, kdo funkci zbraní a výbušnin zná. U náhodného nálezu totiž nikdy neví, v jakém je technickém stavu, nebo jestli to není nástraha!

Každý, kdo nalezne zbraň, střelivo, vojenskou munici anebo výbušninu, je povinen neprodleně oznámit jejich nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie, anebo orgánu místní samosprávy, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie.
S těmito předměty nálezce samostatně nemanipuluje a neodnáší je z místa nálezu, a to ani tehdy je-li sám držitelem zbrojního průkazu! 

Zákon č.119/2002Sb. o střelných zbraních a střelivu hovoří jasně.
Nevybuchlá munice nebo výbušnina, která byla nalezena v rámci pyrotechnického průzkumu (jde tedy o munici či výbušniny dlouhodobě skryté v půdě, vodních útvarech atd. coby pozůstatky druhé světové války či přítomnosti vojenských sil na daném území), je majetkem státu určeným k likvidaci nebo k její deaktivaci.

http://www.mvcr.cz/clanek/nalezy-dokladu-zbrani-streliva-munice-a-vybusnin.aspx


4.4. 2017
nprap. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem