Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Chvílemi nevěděl kudy kam

Uviděl policejní auto a zpanikařil. Pak chtěl péjákům ujet, ale sám pořádně nevěděl kudy. 

 

V pondělí ne čtvrt na čtyři ráno si policisté pohotovostní motorizované jednotky všimli na Masarykově nábřeží tmavé Mazdy. Ta zjevně nesplňovala technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích. Proto se policisté rozhodli auto zastavit a zkontrolovat, včetně jeho řidiče. Nicméně ten byl jiného názoru a před policisty začal ujíždět.

Prvního jednoznačného prohřešku se dopustil při odbočení na Jiráskův most. Tam totiž nerespektoval červenou na semaforech a pokračoval v poměrně razantní jízdě, jako by nic. Stejného deliktu se dopustil ještě ve dvou dalších světelných křižovatkách.

Z Jiráskova mostu pak prchající řidič projel Dienzenhoferovy sady a odbočil do ulice Štefánikova. Tam poprvé zaváhal, možná dokonce zazmatkoval, když zjevně nevěděl kudy dál. Nakonec se rozhodl a pokračoval na Anděla.

Tam odbočil do Plzeňské ulice, ze které posléze zahnul do Radlické. To vše s policisty za zády. Na rovince v Radlické to takzvaně „natáhl“, kdy už to chvílemi vypadalo, že se mu ujet podaří. Opak byl ale zanedlouho pravdou. Osudným se mu stal konec rovinky a jeho opětovná nerozhodnost.

Řidič Mazdy se totiž tak dlouho rozhodoval kam dál, jestli k Barrandovskému mostu, nebo do Radlic, až zvolil „zlatou střední cestu. A ta nevedla nikam. Proto ujíždějící řidič s autem přeskákal dělící ostrůvky a zastavil o obrubník chodníku. To ale ještě nebyl celému drama konec.

Muž za volantem totiž odmítal s policisty jakkoli spolupracovat, především pak odemknout a opustit vozidlo. Navíc muže zákona chtěl „ošálit“ tím, že si jako jediný pasažér přesedl na místo spolujezdce. Proto přišly na řadu donucovací prostředky.

Péjáci nejprve rozbili boční okénka dveří, dík čemu se dostali k řidiči. Toho za pomoci hmatů a chvatů „vytáhli“ z vozu a snažili se mu přiložit pouta. Osmatřicetiletý muž byl ale proti. Takzvaně si zalehl ruce pod břicho, čímž se bránil spoutání. V tomto byl natolik houževnatý, že nakonec policisté museli použít taser. Pak už šlo vše jako po másle.

Zadrženého policisté podrobili testu na přítomnost drog, který byl pozitivní na pervitin a extázi. Užití návykových látek těsně před jízdou ostatně přiznal posléze i sám řidič. To byl první důvod, proč řidič ujížděl. Druhým důvodem byly hned dva zákazy řízení motorových vozidel platné až do roku 2020.

Zde je na místě zmínit, že osoby ovlivněné návykovou látkou je mnohdy téměř nemožné zpacifikovat. Chovají se iracionálně, mají nezvyklou sílu a hlavně snížený práh bolestivosti. To je mnohdy důvodem, proč člověka subtilní postavy má problém zpacifikovat několik „dobře rostlých“ policistů.

Na základě těchto skutečností je nyní osmatřicetiletý muž obviněn z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Za tyto delikty mu v případě odsouzení h rozí trest odnětí svobody až na tři roky.

por. Mgr. Tomáš Hulan 19. 5. 2017

vytisknout  e-mailem