Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Multidisciplinární tým jednal o obětech trestných činů

ČESKOLIPSKO - Projekt "Proč zrovna já ?" pomáhá obětem. 

 

V tomto týdnu se v České Lípě sešel pracovní tým, jehož spojuje společná aktivita v rámci projektu nazvaného „Proč zrovna já 2“. Realizátorem projektu je Probační a mediační služba a podporuje ho i Evropský sociální fond. Jeho předmětem je podpora a pomoc obětem trestných činů s cílem zabránit jejich sociálnímu vyloučení. Tento program vychází ze zahraničních zkušeností a je zaměřen na osoby, které mají kvůli povaze trestného činu nebo svého jiného znevýhodnění ztížené možnosti vyrovnat se se s událostí trestného činu. Tato pomoc spočívá především v právním poradenství a ve zprostředkování dalších souvisejících služeb. V rámci právního poradenství se klient například dozví, jak a kde podat trestní oznámení, získat informace o vyšetřování, sepsat odvolání, uplatnit nárok na náhradu škody, jaké jsou možnosti mimosoudního řešení konfliktu nebo kde získat důležité informace o průběhu trestního řízení. Projekt ale nabízí i rady, jak se vyrovnat s psychickou újmou, pocity bezmoci a strachu. 2

Středisko Probační a mediační služby v České Lípě vstoupilo do projektu již v roce 2014. Za období od července 2014 do listopadu 2016 poskytla českolipská poradna pomoc celkem 150 obětem trestných činů.  Většina z nich se stala obětí násilné trestné činnosti (39%), v menším zastoupení byly osoby, které čelily sexuálně motivovaným trestným činům (5%) a například 20% všech obětí tvořili senioři. V  poradně zpočátku pracovali tři pracovníci českolipského střediska probační a mediační služby. Od loňského listopadu rámci 2. fáze projektu vznikla nová pozice poradce pro oběti trestných činů, kterou zastává Ing. Juraj Hlavatý. Ten koordinuje pomoc klientům poradny pro oběti s dalšími partnery projektu, kterými jsou orgány činné v trestním řízení (soudy, státní zastupitelství, Policie ČR), sociální služby nebo poradna pro mezilidské vztahy.

Odbornou pomoc doporučují obětem trestných činů například policisté, sociální sestry ve zdravotnických zařízeních, pracovnice sociálních služeb a další instituce, které se  se skutečnými nebo jen potenciálními oběťmi v rámci řešení nějakého problému setkávají v rámci své běžné pracovní náplně.

Členové multidisciplinárního týmu, kteří v úterý v České Lípě o potřebách obětí trestných činů jednali, konstatovali, že síť poradenství funguje na Českolipsku v daných podmínkách velmi dobře. To co ale v našem regionu naprosto chybí, jsou krizové byty jako přechodná útočiště pro zvlášť ohrožené oběti. Ty se někdy ne vlastní vinou ze dne na den ocitnou na ulici a nebo jsou nucené zdržovat se ve společném bydlišti s pachatelem trestného činu – agresorem.  Na celém Českolipsku existují pouze dva takové byty.  Nacházejí se v Novém Boru a disponuje jimi Farní charita. Praxe však ukázala, že je tato kapacita naprosto nedostačující pro potřeby celého regionu Českolipsko.

Z uvedeného důvodu se členové týmu obrátili na Ing. Petra Mášku zastupitele města Česká Lípa, který se jednání rovněž zúčastnil, aby byl týmu pro oběti nápomocen při řešení tohoto závažného nedostatku a otevřel na toto téma diskusi na českolipské radnici. Faktem je, že v současné době Česká Lípa nemá k dispozici žádný krizový byt, kde by našly dočasné útočiště oběti závažných trestných činů.


28. 6. 2017
por. Bc. Ivana Baláková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí


 

vytisknout  e-mailem