Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Pátráme po desítkách osob . .

KRAJ – Policisté v Libereckém kraji, i ve spolupráci s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému, pátrají ročně po stovkách pohřešovaných osob. Jejich počty narůstají. 

Jednou z velmi důležitých věcí, kterou policisté v rámci výkonu služby mimo jiné provádějí, je pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách. Pátrají po lidech podezřelých z páchání protiprávní činnosti, po osobách, na které byl vydán příkaz k zatčení nebo dodání do výkonu trestu odnětí svobody, ale také po svěřencích, kteří opustili výchovné ústavy.

Nejcitlivějšími případy jsou pohřešování dětí, neméně zásadní je pohřešování osob vážně nemocných a seniorů, ale samozřejmě také „běžné“ pohřešování, které nemá znaky výše jmenovaných.

Jen za rok 2016 bylo Integrovaným operačním střediskem Libereckého kraje přijato 534 oznámení s tématem „pohřešování“. Z toho bylo 152 oznámení k nezletilým osobám, 45 k seniorům a 13 k vážně nemocným osobám. Za letošní rok již operační středisko přijalo 332 událostí a dalších 54 událostí v rámci Integrovaného záchranného systému evidovalo.

Jen za poslední týden (2.9. - 9.9. 2017) policisté přijali na dvě desítky oznámení mající znaky pohřešování, při nichž byly k pátracím akcím nasazeny více jak čtyři desítky policistů, bezmála tři desítky hasičů (z řad dobrovolných či profesionálních), téměř desítka psovodů, vrtulník, ale také hlídky v okolních krajích provádějící prověrky u známých a příbuzných.  

Specifika pohřešování, vzhledem k činnosti policie, jsou zejména masivní nasazení sil a prostředků (mnohdy v rozsáhlém prostoru), spolupráce s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, ale i, a to zejména v příhraničních oblastech jakou je právě Liberecký kraj, využití přeshraniční spolupráce se zahraničními sousedy. Časová náročnost, koordinace a vyhodnocování aktuálních informací, na které musí být bezprostředně reagováno, a které musí být ihned prověřeny, je v těchto případech nesmírně důležité. Vždyť lidský život a jeho záchrana, je pro policisty prioritou.

Nezbývá tedy, než se zamyslet nad tím, zda-li je ochrana a prevence v bezpečnosti o zdraví člověka zásadní také pro příbuzné a známé pohřešovaných osob.  Je mnohdy zarážející, že z domu odejde malé dítě, stejně tak nemocný senior, aniž by si toho někdo povšiml. Bohužel dochází i k takovým případům, že rodinní příslušníci nechají své rodiče či prarodiče, mnohdy se zdravotní indispozicí, odejít do přírody, na houby, výlety, úplně samotné. Nebo si zmizení svých blízkých uvědomí s několika hodinovým zpožděním, a to v tom lepším případě.
Je důležité mít na paměti, že především čas v těchto případech hraje tu nejzásadnější roli.

Lidé ve stresových situacích mohou jednat různě. Proto existují různé rady pro případy, když někoho z blízkých pohřešujeme:

  • Je důležité s oznámením neotálet, učinit jej co nejdříve, ať již za pomoci linky tísňového volání nebo osobní návštěvou na nejbližší policejní stanici.
  • Uvést policistům přesný popis osoby, včetně oblečení, zvláštních znamení jako jsou jizvy a tetování.
  • Zmínit předpokládaný motiv odchodu nebo útěku a jeho směr. Policistům říci také to, jaké věci může mít pohřešovaný u sebe, průkazy, mobilní telefony, peníze, platební karty, léky.
  • Zmínit aktuální zdravotní stav případně s čím se osoba léčí.
  • Zásadní jsou také informace o pohnutkách, které k opuštění místa bydliště pohřešovanou osoby vedly. Spory, sváry, zdravotní stav, stresové situace.
  • Máte-li aktuální fotografii, předejte ji spolu s informacemi policistům. Rovněž je stěžejní zaměřit se na kamarády, příbuzné a známé, u kterých by se pohřešovaná osoba mohla zdržovat nebo ke kterým by se mohla vydat.

Před samotným oznámením o pohřešování, by měl oznamovatel zvážit, zda-li se skutečně jedná o pohřešování, tedy je-li je osoba v přímém ohrožení života nebo zdraví nebo se jedná jen o nějaké zdržení nebo zapomenutí se. To samozřejmě platí hlavně u dospělých osob. V případě dětí a seniorů, či osob se zdravotní indispozicí, by neměl oznamovatel zbytečně otálet.

Co se týká prevence, a to hlavně u dětí, měly by být v rodině zažité důležité návyky zejména v kontaktu s cizími lidmi. Komunikace s rodiči například v případech, kdy se dítě zdrží ve škole, u kamaráda nebo na zájmovém kroužku.

V této době protkané komunikačními kanály různých druhů, není nic snazšího, než o tomto vyrozumět a informovat rodinné příslušníky. Obdobně to platí pro všechny, kteří byť z jakýchkoliv důvodů se zdrží nad plán nebo mimo místo svého bydliště, a tím tak mohou příbuzenstvo uvést do stavu nejistoty či obav.    

V současné době policisté na území Libereckého kraje aktivně prověřují dvě pohřešování, jejichž detaily naleznete v odkazu pod článkem.

http://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Gallery.aspx

http://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Gallery.aspx

Pokud již odkazy nebudou aktivní, osoby byly vypátrány.

9. 8. 2017
por. Bc. Robovský Vojtěch
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem