Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Podváděl na úřadě i přes internet

OLOMOUCKO - Skončil ve vazbě. 

 

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality SKPV územního odboru Olomouc ukončili koncem září letošního roku vyšetřování případu podvodného jednání ze strany 41letého muže z Olomoucka. Prvotní úkony trestního řízení v dané věci byly zahájeny již v roce 2015. Z provedeného šetření, důkladného prověření všech podkladů a materiálů kriminalisté zjistili, že tohoto protiprávního jednání se měl muž dopouštět již od září 2013, tím, že neoprávněně pobíral od příslušného úřadu práce dávky na bydlení v různých částkách, přičemž při žádosti o tyto dávky měl předložit zfalšované potvrzení o zaplacení nájemného, dále neuvedl, že v pronajatém bytě, na který požadoval příslušné dávky, bydlí společně se svojí 43letou přítelkyní, přičemž se jednalo o skutečnost, která byla rozhodující pro určení výše dávek na bydlení a neoznámil ani to, že se z bytu odstěhoval, což byla skutečnost, rozhodující o zastavení dávek poplatků na bydlení. Zfalšované doklady o potvrzení zaplacení nájemného mu měla vystavit jeho přítelkyně. Uvedeným jednáním tak neoprávněně získal dávky v hmotné nouzi. 

Podvodného jednání se měl 41letý muž dopouštět také tím, že prostřednictvím jednoho z internetových portálů měl nabízet k prodeji různé zboží. Jednalo se převážně o mobilní telefony, ale také lednici, či manželskou postel a ve dvou případech, také prostřednictvím internetu, nabízel pronájem bytu v Olomouci. Zájemci z celé České republiky mu požadované peníze za mobil či manželskou postel zaslali předem na jeho účet. Zboží se však nedočkali a muž s nimi přestal komunikovat. V případě pronájmu bytu si v jednom případě požadovanou částku za zprostředkování pronájmu převzal osobně celou, klíče k bytu zájemkyni však nepředal a ani ji peníze nevrátil. Ve druhém případě si část peněz za zprostředkování pronájmu převzal osobně, část si nechal zaslat na svůj účet. Zájemcům předal sice klíče k bytu, ale na jiné adrese, než původně uváděl v inzerátu. Nicméně krátce poté, co se do bytu nastěhovali, zjistili od správkyně oprávněné společnosti, že v bytě bydlí neoprávněně, neboť předmětný byt již společnost pronajala zcela jiné osobě.  V několika případech se na podvodném jednání měla podílet i jeho přítelkyně, a to ať už dílem samostatným, tak i dílem společným. Tímto způsobem měl muž získat neoprávněně částku 287 344 korun. Kriminalisté na případu pracovali více než dva roky. Vyslechli 26 poškozených, včetně zainteresovaných subjektů z celé České republiky, zajistili veškeré podklady a dokumenty. Během prověřování vyplynulo také to, že 41letý muž byl za obdobnou trestnou činnost již dříve soudem odsouzen a potrestán. Na základě důkladného vyhodnocení všech podkladů a dokumentů zahájili kriminalisté trestní stíhání 41letého muže i jeho 43leté přítelkyně. 41letého muže obvinili ze spáchání trestného činu podvod, za který mu, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. 43letou ženu obvinili  z trestného činu podvod, ve formě účastenství jako pomocník, za který jí v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

Ze strany policejního orgánu byl dán podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby z důvodu, že bude opakovat trestnou činnost, pro niž je stíhán, který byl soudem akceptován, a trestní stíhání obviněného je vedeno vazebně. Koncem září letošního roku byl spisový materiál ukončen a s návrhem na podání obžaloby předán příslušnému státnímu zastupitelství k dalšímu postupu.

 por. Mgr. Irena Urbánková

30. října 2017

vytisknout  e-mailem