Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zvěř vbíhala pod kola

RAKOVNICKO – Řidičům se naštěstí nic nestalo, srnec a prase nepřežili. 

Jaro, stejně jako jiná roční období, je z pohledu dopravních nehod rizikovým obdobím, a to i pokud jde o nehody se zvěří.

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, proto je nutné si uvědomit, že se lesní zvěř pohybuje v blízkosti silnic především za svítání a za soumraku, kdy zvěř putuje za potravou a na pozemní komunikace nebere ohled.
Ve večerních hodinách je třeba dbát ještě větší opatrnosti, zvíře je oslněné světly vozidla a chová se zmateně a nepředvídatelně.  
Řidiči by měli v tomto období dbát zvýšené opatrnosti, hlavně na úsecích, které jsou značeny možným výskytem zvěře. Také by měli brát zřetel na pole, pastviny, lesní porost, lesoparky apod. Ke srážce může dojít v kterékoli roční období a kteroukoliv denní i noční hodinu. Nejčastější jsou srážky se srnami, zajíci nebo divokými prasaty.

V pondělí 23. dubna se střetla dvě vozidla se zvěří. Řidiči naštěstí vyvázli bez zranění. Se srncem se střetl 52letý řidič autobusu, který před sedmnáctou hodinou jel od Hořesedel na Hořovičky a na rovném úseku mu náhle do jízdní dráhy vběhl z levého silničního příkopu srnec. V důsledku střetu byla zvěř odmrštěna do pravého příkopu.
Ani osmnáctileté řidičce se nepoštěstilo a před vozidlo Peugeot ji vběhla zvěř. Ke střetu došlo před půl devátou večerní na silnici II. třídy mezi obcemi Čistá a Kožlany. Na rovném úseku ji vběhlo těsně před auto z pravé strany divoké prase, řidička neměla šanci nijak zareagovat. Prase skončilo mrtvé v pravém příkopu.
Škoda na poškozených vozidlech přesáhla 120 tisíc korun.

Jak se vyhnout srážce se zvěří?

  • Nejlepším preventivním opatřením je přiměřená rychlost jízdy a zvýšená pozornost, (při nižší rychlosti dokážete na neočekávaný vstup zvěře do vozovky včas zareagovat).
  • Zvěř v blízkosti silnice nejčastěji signalizují její „světélkující“ oči. V takovém případě je nutno ztlumit dálková světla, která zvěř oslepují, okamžitě snížit rychlost a připravit se na případné brzdění.
  • Pokud už je střet se zvířetem nevyhnutelný, doporučení odborníků zní jasně: brzdit plnou silou a zvolit čelní náraz (z pohledu psychiky řidiče je to těžká situace, ale auta jsou na čelní náraz konstruována a deformační zóny pohltí energii v co nejvyšší možné míře. Jakýkoliv jiný manévr, zvláště zbrklá, panická reakce, je velmi riskantní). Podle testů, je totiž mnohem bezpečnější přímý střet se zvířetem než snaha o vyhnutí se.
  • Pokud uvidíte přecházet přes cestu jen jednu srnku, zpomalte co nejvíce, je velmi pravděpodobné, že je někde při cestě zbytek stáda.
  • Nepodceňujte dopravní značení, které na možnost pohybu zvěře upozorňuje. Jedná o dopravní značky "Pozor zvěř".

Pokud již došlo ke střetu se zvířetem, je potřeba učinit nezbytná opatření jako při jakékoliv jiné nehodě (rozsvítit výstražná světla, postavit na silnici výstražný trojúhelník a po střetu s velkým zvířetem pravděpodobně také zavolat policii a asistenční službu, která se postará o havarovaný vůz).
Nikdy se nesnažte sami poraněné zvíře odklízet ze silnice (poraněná zvěř vám může způsobit zranění, v případě jakékoliv nemoci u zvířete může dojít také k vašemu nakažení).
Nesnažte se naložit zvíře do auta. Vše by totiž mohlo skončit obviněním z trestného činu pytláctví.
Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl dohledat zraněné zvíře, či zajistit odvoz a likvidaci uhynulého kusu (v případě nahlášení střetu policii se o vše pravděpodobně postarají sami policisté).

nprap. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Rakovník
25. dubna 2018

vytisknout  e-mailem