Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Zatajení věci

DOMAŽLICE - Kdosi nalezl mobilní telefon a přisvojil si jej. Dopustil se tak přestupku. V jiných případech se může jednat i o trestný čin. 

 

     Dne 1. srpna 2018 v dopoledních hodinách přijali policisté Obvodního oddělení Domažlice oznámení o zatajení nálezu mobilního telefonu Huawei. Jednačtyřicetiletá oznamovatelka uvedla, že k zatajení věci došlo předchozího dne v hospodě v Domažlicích v blíže nezjištěné době od 22:00 hodin do 22:30 hodin. Neznámý pachatel si nálezem mobilní telefon přisvojil. Protože měl přístroj hodnotu nižší než pět tisíc korun, policisté případ evidují jako přestupek proti majetku. Po pachateli pátrají.
     V případě, že si neznámý pachatel přisvojí věc dražší než pět tisíc korun, dopouští se tak trestného činu zatajení věci.

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez   přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu. 

     V případech ztrát a nálezů věcí různé hodnoty, ať už se jedná o peněženky, mobilní telefony či jiné předměty, jejichž hodnota dosahuje částky 5000 korun a více, se policisté často setkávají s absencí právního vědomí. Většina občanů se totiž domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat. Jsou však na velkém omylu. Takovým jednáním se mohou snadno dostat do křížku se zákonem a naplnit skutkovou podstatu trestného činu zatajení věci. Toho se dopustí každý, kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné. O zatajení věci jde i tehdy, když pachatel s nálezem nijak nedisponuje, ale odmítá jej vydat oprávněné osobě. Není proto rozhodné, jak poté, co si věc přisvojil, s ní skutečně nakládá a zda s ní vůbec nějak nakládá.

     Podstatné je rovněž vědět, že nálezce se v případě, že nalezenou věc chce vrátit, nemá čeho obávat. Pokud u něj přesto obavy z jakéhokoli důvodu panují,  nemusí chodit rovnou na policii nebo jiné úřady. Má možnost nalezenou věc vrátit i anonymně. Může totiž využít  schránek důvěry, které jsou v každé obci.  

por. Mgr. Dagmar Brožová
2. srpna 2018

vytisknout  e-mailem