Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Platební karty

KRAJ - Informace, prevence, zásady 

 

Před nedávnem jsme Vás informovali o případu, který se stal na počátku měsíce října.
Policisté z obvodního oddělení vyšetřovali zneužití dvou platebních karet. Jen díky včasné majitelově reakci, nedošlo k odčerpání hotovosti z účtu nebo k neoprávněným platbám. Více se můžete dočíst na tomto odkazu.

S platební kartou se dostal do styku snad již skoro každý. Během pár let se stala nedílnou součástí našeho života. Používáme ji prakticky denně a skoro všude. V restauracích, na benzinkách, v obchodech, v dopravních prostředcích ale i doma. Byla vytvořena především k bankovním transakcím. Využívat ji jako prostředek k mazání paštiky na chleba její tvůrci pravděpopdobně v úmyslu neměli . Víte ale, že stačí i malá nepozornost a můžete přijít o veškeré Vaše finance?  Platební karta

Na co si dávat pozor?
Pokud jste majiteli platební karty, tak především proto, že jejím prostřednictvím můžete pohodlně realizovat obchody. Nemusíte s sebou vláčet balíky bankovek nebo mít kapsy obtěžkané mincemi a pohodlně můžete využívat peněz ležících na Vašem účtu. Platební, kreditní, debetní a další druhy takovýchto karet Vám vlastně poskytují komfort, pohodlí, relativní klid a šetří čas. Jenže i používání platebních karet s sebou přináší různá rizika.

  • Platby kartou
    Jakmile využijete možnosti platby kartou, buďte obezření zejména v tom, abyste platební kartu, měli neustále v dohledu. Nepoctivý obchodníci mohou Vaši kartu velmi rychle zneužít okopírováním prostřednictvím skimmovacícho zařízení. Jak takové skimmovací zařízení vypadá, se můžete dočíst zde. Skimming jako úkon je takové jednání pachatele, kterým dojde k okopírování údajů z magnetického proužku Vaší karty. Bližší informace naleznete zde. Nesdělujte nikomu PIN, nezapisujte si ho na zadní stranu Vaší karty a pravidelně si jej odměňujte.Kontrolujte stav svého účtu a podezřelé transakce vždy nahlaste.
  • Online nákupy
    Na internetu se objevuje velké množství reklam, zavádějících vyskakovacích oken a nevyžádaných zpráv. Jste jimi neustále bombardováni téměř všude. V emailech, na Vašich oblíbených stránkách, ale i v e-shopech. Vyvarujte se nereálných nabídek, které ve Vás vzbuzují pocit, že právě vy jste shodou náhod dostali možnost zakoupit zboží s výraznou slevou, právě vy máte to štěstí, že jste vyhráli a zrovna Vám spadla tzv. do klína možnost obchodu století. Buďte pevně nohama na zemi a takovéto pobídky ani neotevírejte. Nekupujte žádné takové zboží, neplaťte nějaké poplatky za zaslání produktu snů. Předně se přesvědčte o důvěryhodnosti e-shopů, ve kterých chcete nakupovat online. Porovnejte ceny Vašeho produktu na jiných bezpečných e-shopech. Nesdělujte ani na vyžádání nikomu PIN karty nebo bezpečnostní hesla.platební karty

Jak předejít zneužití platební karty nebo jejímu okopírování se dočtete zde.

Jak se zachovat při ztrátě nebo zneužití karty?
Jakmile takový problém zjistíte, neváhejte. Okamžitě bance, která Vám kartu vydala, sdělte, že jste ji ztratili, že byla zneužita, poškozena nebo odcizena. Dojde k její blokaci, která předejde nebo zamezí jejímu dalšímu zneužití. Navštivte nejbližší součást policie ať už v místě, kde se v současné době nacházíte nebo v místě Vašeho bydliště. Nic ale neodkládejte na později.
Vždyť Vaše platební karty jsou prostředníkem mezi Vašimi penězi a Vámi. Nebo snad vašimi penězi a zloději?
 

25. října 2018
por. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem