Pomáhat a chránit

Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Vítězství patří policejnímu týmu z Tachova

STAŇKOV – Mistrovství republiky stopařů vyhráli podporučík Petr Zifčák ze Skupiny základních kynologických činností Tachov se služebním psem Hektorem. Nominovali se tak na Mistrovství světa stopařů.

Na konci října letošního roku (27. 10. – 28. 10.) pořádal Boxerklub Staňkov na Domažlicku Mistrovství republiky stopařů, kterého se také zúčastnili policista podporučík Petr Zifčák, vrchní inspektor Skupiny základních kynologických činností Tachov, se služebním psem jménem Hektor z Chodského království. Na zmiňované mistrovství byla zapotřebí kvalifikace z předchozích závodů, kdy museli policejní psovod se svým čtyřnohým parťákem splnit potřebný bodový limit na postup do dalšího závodu.
     Mistrovství republiky ve Staňkově se zúčastnilo celkem 18 soutěžících se svými psy, většinou se jednalo o plemeno německého ovčáka, kterým je i 4letý Hektor podporučíka Petra Zifčáka. Hektor byl na soutěži jediným „policejním“ psem, a nutno podotknout, že mezi čtyřnohými rivaly i nejmladším.
     Soutěžící měřili své stopařské schopnosti v průběhu dvou dnů, kdy podmínky soutěže standardně vycházely z mezinárodního zkušebního řádu IPO-FH. Každý den byla položena jedna stopa, která byla dlouhá dva kilometry, měla různou obtížnost a nacházela se v jiném terénu. Stopa, po které čtyřnozí soutěžící šli a na které hledali různé předměty, byla stará tři hodiny a její obtížnost zvyšovalo nepříznivé počastí, při kterém se vystřídal déšť i sníh, navíc vítr sfoukával pach kladeče stopy, což zvyšovalo náročnost stopy na orientaci psa.
     Po skončení dvoudenního stopařského boje při náročných podmínkách bylo jasné, že je policejní tým nejlepší. S celkovým počtem 185 bodů zvítězil o 7 bodů před druhým soutěžícím a nominoval se tak na Mistrovství světa stopařů, které se bude konat v České republice v roce 2019. Podporučík Petr Zifčák k získání titulu mistra republiky uvedl, že se za získaným oceněním skrývá každodenní důsledná práce se psem, která se nyní vyplatila. Z vítězství v soutěži má velikou radost – splnil si tím svůj sen a zároveň se tak nominoval do světové soutěže.