Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Prioritou jsou pobytové kontroly

KRAJ VYSOČINA: Loni bylo zahájeno 199 správních vyhoštění 

Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v loňském roce zaměřovali svoji činnost v rámci výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních na problematiku odhalování nelegální migrace, oblast nelegálního zaměstnávání cizinců a porušování pobytového režimu ze strany cizích státních příslušníků. V průběhu roku 2018 byl oproti předešlým rokům zaznamenán opětovný nárůst cizinců s povoleným pobytem v Kraji Vysočina. Ke konci roku byl aktuální počet trvale a přechodně usídlených cizinců v Kraji Vysočina 10 692, což je o 1 395 cizinců více než ke konci roku 2017.

Policisté se zaměřovali na potírání trestné činnosti související s tranzitní nelegální migrací, prováděli pobytové kontroly se zaměřením na tranzitní nelegální migraci v rizikových lokalitách v rámci běžného výkonu služby, formou schengenského vnitrostátního pátrání a v rámci vyhlášených krajských a celorepublikových bezpečnostních akcí. V rámci běžného výkonu služby hlídky cizinecké policie zajišťovaly také další úkoly v souvislosti se zjištěným protiprávním jednáním ze strany cizích státních příslušníků. Policisté se také zapojili do několika krajských bezpečnostních opatření v souvislosti se sportovními a kulturními akcemi na území celého Kraje Vysočina.

Jednou z hlavních priorit byly v loňském roce pobytové kontroly. V průběhu roku 2018 bylo jednotlivými odděleními odboru cizinecké policie provedeno 24 573 pobytových kontrol. Z tohoto počtu bylo 2006 pobytových kontrol provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 2358 kontrol v objektech určených pro výdělečnou činnost a 20 209 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol policisté zkontrolovali celkem 66 302 cizinců.

Při kontrolách jsme věnovali zvýšenou pozornost oblasti nelegálního zaměstnávání cizinců. Na území kraje při běžném výkonu služby máme vytipovány lokality, kde jsou v současné době ubytováni ve větším množství agenturní zaměstnanci, kteří jsou zaměstnáváni ve velkých firmách v našem kraji. Jedná se o státní příslušníky Rumunska, Bulharska, Maďarska, Moldavska  a Ukrajiny. V daných lokalitách, ale i na jiných místech, provádíme pravidelně pobytové kontroly. Zejména v noční době a víkendech docházelo ze strany uvedených cizinců k narušování veřejného pořádku z důvodu nadměrného požívání alkoholu. V rámci preventivních aktivit jsme prováděli pobytové kontroly zaměřené také na živnostenské provozovny, hotely a dalších zařízení. Jejich cílem byla kontrola oprávněnosti pobytu cizinců na území České republiky a dodržování pobytového režimu a jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců.

„Pobytové kontroly jsme loni směřovali cíleně do míst, kde docházelo ke zvýšenému pohybu cizinců v rámci celého Kraje Vysočina. Naši pozornost jsme zaměřovali na kontrolu legálnosti pobytu cizinců na území České republiky, pravost a platnost dokladů, které cizinci předkládají. Zaměřovali jsme se na odhalování účelových sňatků, na případy napomáhání k pobytu. Kontrolovali jsme také, zda cizinci mají řádné povolení k výkonu práce na území České republiky, pokud je takové povolení podmínkou výkonu zaměstnání,“ uvedl k zaměření kontrol plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, pověřený vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky.   Při pobytových kontrolách jsme zjišťovali padělané a pozměněné cestovní doklady. V loňském roce bylo zjištěno 20 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělané průkazy totožnosti osob ze států Evropské Unie (Rumunsko, Slovensko, Chorvatsko), kterými si cizinci ze třetích zemí legalizovali pobyt na území České republiky. Padělané doklady byly dále zneužívány pro výkon pracovní činnosti, pro kterou cizinci nemají povolení. V rámci prováděných silničních kontrol docházelo k předkládání padělaných řidičských průkazů. Jednalo se především o řidičské průkazy Srbska, Bulharska a Chorvatské republiky. V 66 případech byla zpracována dokumentace pro národní centrum pro kontrolu dokladů v souvislosti se zjištěnými, nalezenými, zaslanými, postoupenými doklady a neregulérními doklady.

V loňském roce jsme zaznamenali výrazný vzestup zjištěných případů, kdy cizinci vykonávali činnost, pro kterou neměli na území České republiky povolení, ačkoliv je to podmínkou výkonu zaměstnání. V rámci kraje Vysočina bylo v loňském roce celkem ve 199 případech zahájeno odborem cizinecké policie správní řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států. Jednalo se o cizince, kteří na našem území pobývali nelegálně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu nebo procházeli evidencí nežádoucích osob anebo vykonávali činnost, pro kterou neměli povolení. Z hlediska státní příslušnosti bylo nejvíce případů správních řízení vedeno s občany Ukrajiny - 172 správních řízení a Moldavska – 15 správních řízení. 

V průběhu loňského roku zjistili policisté odboru cizinecké policie v našem kraji celkem 168 případů nelegálního zaměstnávání cizinců, kdy byli cizinci zaměstnáni bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je toto podmínkou výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o pracovníky z Ukrajiny, kteří zneužívali polská schengenská víza typu „D“ a typu „C“. K nárůstu případů v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním došlo u cizinců z Ukrajiny a Moldavska, kteří pobývali na území České republiky v rámci bezvízového styku s Ukrajinou a Moldavskem na biometrické cestovní pasy.

Další důležitou oblastí zájmu cizinecké policie je problematika nelegální migrace. Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace byly na teritoriu Kraje Vysočina vyhodnoceny jako rizikové lokality dálnice D1 Brno - Praha a silnice  I/38 Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod. Důvodem byla skutečnost, že obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu běženců ze třetích zemí do cílových destinací.  Rizikovou oblastí z hlediska nelegální migrace zůstává i nadále mezinárodní vlaková a autobusová doprava. Pozornost je věnována zejména mezinárodním vlakovým spojům a mezinárodním autobusovým linkám projíždějícím Krajem Vysočina.

V případě tranzitní nelegální migrace došlo k osmi záchytům migrantů ze třetích zemí, což oproti roku 2017 znamenalo nárůst o 6 případů. Všechny záchyty byly na dálnici D1 (Brno - Praha). K přepravě migrantů byla využívána i nadále mezinárodní autobusová doprava, dále osobní a dodávková motorová vozidla. Cizinci cestovali většinou bez cestovního dokladu a patřičného povolení k pobytu na území členských států EU a dále také s platným cestovním dokladem po překročení doby pobytu v rámci bezvízového styku. Na území České republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Migranti pocházeli z Vietnamské socialistické republiky, Sýrie, Indie, Afghánistánu, Srbska, Albánie a Makedonie, v případě státních příslušníků Afghánistánu a Indie se jednalo o žadatele o mezinárodní ochranu v členských státech EU (Rakousko). V případě nelegálních migrantů z Vietnamské socialistické republiky bylo využito osob zabývajících se „převaděčstvím“.

Loni policisté odboru cizinecké policie řešili 27 přečinů, které spáchali cizinci. Jednalo se především o přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, padělání a přečin padělání a pozměnění veřejné listiny. Na území Kraje Vysočina řešili celkem 4 634 přestupků, z toho 3 446 přestupků se týkalo porušení zákona o pobytu cizinců a 1188 přestupků dle jiných zákonů.

Mezi hlavní priority cizinecké policie pro letošní rok zůstává stále oblast nelegální migrace, pobytové kontroly, odhalování nelegálního zaměstnávání a odhalování padělaných dokladů cizinců.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

23. leden 2019

           

.

 

 

 

           

 

vytisknout  e-mailem