Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

V případu požáru Severochemy v Liberci padlo obvinění

LIBEREC – V případu mohutného požáru v podniku pro chemickou výrobu v Liberci, ke kterému došlo 29. května 2017 zahájil komisař Služby kriminální policie a vyšetřování trestní stíhání jedné fyzické osoby. 

Policisté Územního odboru Krajského ředitelství Libereckého kraje Policie České republiky a především určený liberecký kriminalista - specialista na problematiku zjišťování okolností a příčin požárů, prošetřovali případ jednoho z nejrozsáhlejších požárů v Libereckém kraji, ke kterému došlo 29. května 2017.

V tento den krátce po dvanácté hodině jsme na tísňovou linku 158 přijali oznámení o požáru v libereckém družstvu pro chemickou výrobu na Františkově v ulici Vilová. K požáru došlo uvnitř areálu podniku. Požár byl mohutný, velmi intenzivní a rychle se šířil. Doprovázely jej četné výbuchy sudů naplněné chemikáliemi.

Výrobní podnik nařídil a uskutečnil objektovou i plošnou evakuaci všech svých zaměstnanců. Na místě jsme měli více jak dvě desítky policistů. Ti museli evakuovat nejen zaměstnance podniku, ale i lidí přilehlých domů. Evakuaci jsme provedli z důvodu zajištění bezpečnosti osob, neboť v podniku byly uskladněny hořlavé kapaliny, kde hrozilo nebezpečí exploze.

Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Policisté zajišťovali dopravu, prováděli uzávěru tří ulic – Vilová, Nová a Jáchymovská a řídili dopravu tak, by měli hasiči zajištěnou maximální obslužnost. Na místo byla povolána i speciální chemická laboratoř ze Středočeského kraje, která prováděla měření látek v ovzduší. Měření prováděla na více místech v blízkém okolí požáru. Škodliviny v ovzduší se nakonec nepotvrdily. Kouř požáru nebyl bezprostřední hrozbou pro občany města Liberce ve smyslu vážné poruchy jejich zdraví.

Po dohašení požáru prováděla rozsáhlé ohledání místa výjezdová skupina kriminalistů ve spolupráci s vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru.

V rámci vyšetřování kriminalisté stanovili několik vyšetřovacích verzí, které prověřovali. Mezi nimi byla i verze, zda nedošlo k pochybení lidského faktoru.

Policejní komisař zadal vypracovat souhrnný znalecký posudek Kriminalistickým ústavem v Praze, a to z oboru kriminalistika, který zahrnoval několik odvětví (chemie, fyzikální chemie, elektrotechnika, analýza dat a nosičů dat, defektoskopie, metalografie a technická diagnostika). Současně vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje vypracovávali odborné vyjádření k okolnostem a zejména příčině vzniku požáru. Jak znalecké posudky, tak i odborné vyjádření byly velmi detailní, rozsáhlé a jejich vypracování trvalo několik měsíců.

Veškeré znalecké posudky i odborné vyjádření potvrdili stanovenou hypotézu tedy, že požár vznikl v souvislosti s protiprávní činností jednoho ze zaměstnanců, který si chtěl nezákonně odčerpat chemikálii. Přitom ale došlo vlivem neodborné manipulace k elektrostatickému výboji a následnému rozsáhlému požáru. S chemikálií manipuloval v rozporu s podnikovými interními právními akty řešící zajištění Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, nedodržel předpisy o Požární ochraně.

Krádeží chemikálie v hodnotě necelých 3 tisíc korun způsobil škodu velkého rozsahu na majetku podniku, a to bezmála 30 milionů korun, k tomu vydal cizí majetek v nebezpečí škody v hodnotě přes 40 milionů korun.

Úmysl podezřelého směřoval k odcizení výrobku, nikoliv však ke způsobení požáru se vznikem obecného nebezpečí.

Při požáru došlo ke zranění dvou osob – zaměstnance a člena jednotky Sboru dobrovolných hasičů.

Po prostudování souhrnného znaleckého posudku a odborného vyjádření Hasičského záchranného sboru, došel k závěru i policejní komisař. Na základě všech zjištění zahájil trestní stíhání pro trestný čin „obecné ohrožení z nedbalosti“ zaměstnance, který tak způsobil obecné nebezpečí tím, že vydal cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu, protože zapříčinil požár, spáchal takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, a způsobil takovým činem škodu velkého rozsahu.  Za to mu nyní u soudu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.


21. 3. 2019
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem