Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Akce „X“ na železničních přejezdech v kraji

KRAJ – V hledáčku byla vozidla, ale i chodci či cyklisté 

 

Zacílit na bezpečnost vozidel, chodců či cyklistů si v rámci dopravně bezpečnostní akce preventivního charakteru vzalo v celém Královéhradeckém kraji několik desítek policejních hlídek. Přestože nedošlo v loňském roce k žádnému úmrtí na železničním přejezdu v kraji, roste mírně v meziročním srovnání počet dopravních nehod. V roce 2018 se událo na železničních přejezdech v kraji celkem 10 nehod, statistiky letošního roku vykazují již 7 nehod. I s ohledem na tuto skutečnost se 10. dubna 2019 uskutečnila dopravně bezpečnostní akce s názvem „X“ v souhrnu na zhruba devadesáti železničních přejezdech.

Policisté kontrolovali zejména chování chodců a způsob jízdy řidičů motorových a nemotorových vozidel na železničních přejezdech (chůze a jízda na červenou) a dodržování platné legislativy, konkrétně zákona o provozu na pozemních komunikacích. Policisté v průběhu dne kontrolní stanoviště několikrát operativně měnili. Dopravně bezpečnostní akce se uskutečnila v součinnosti s Odborem bezpečnosti a krizového řízení, Generálního ředitelství Správy železniční dopravní cesty, státní organizace (GŘ SŽDC s.o.).

V rámci akce „X“ bylo odhaleno celkem 131 přestupků, přičemž mezi vybrané patřily zejména:
- porušení rychlosti - 17 případů
- nepoužití bezpečnostních pásů - 16 případů
- dopravní přestupek chodce - 1 případ
- dopravní přestupek cyklisty - 3 případy
- přestupky na železničních přejezdech - 39 případů. 

a ve třinácti případech byl v rámci akce odhalen i nevyhovující technický stav vozidla.

Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd:
- je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, 
- je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení, 
- sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory, 
- je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, 
- dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem, 
- nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě. 

Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění. 

Řidiči motorového vozidla, který vjíždí na železniční přejezd v případech kdy je to zakázáno, hrozí ve správním řízení pokuta 2500,- až 5000,- Kč a zákaz činnosti 1 až 6 měsíců a 7 bodů. Nemotorovým účastníkům silničního provozu hrozí na místě pokuta do 2500,- Kč.

por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA
11. dubna 2019

vytisknout  e-mailem