Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Černý kozel na dálnici

HRADECKO – Zlost si zvíře nakonec vybilo na policejním vozidle. 

 

Hned několik všímavých a zodpovědných řidičů volalo jedno odpoledne v uplynulých dnech na tísňovou linku, kde operačním důstojníkům sdělili, že na dálnici D11 poblíž exitu 84 se v jízdním pruhu vedoucím na Prahu pohybuje nekontrolovaně zvíře, které ohrožuje bezpečnost a plynulost silniční dopravy. Podle těchto oznámení se mělo jednat o černou ovci, kozu či kozla. Na místo vyrazilo hned několik policejních hlídek a pracovníci Správy silnic a údržby dálnic s cílem zajistit bezpečnost provozu a zvíře co nejdříve odchytit. Po příjezdu královéhradecké policejní hlídky, která zatarasila na krajnici běžícímu zvířeti cestu, se kozel rozběhnul proti služebnímu vozidlu, do jehož pravých předních dveří udeřil svými rohy. Dezorientované zvíře poté ještě kličkovalo mezi kamiony v obou pruzích do té doby, než ho další policejní vozidlo vytlačilo z dálnice průchodem mezi svodidly. Tato nebezpečně vypadající situace dopadla dobře a nikdo naštěstí nebyl zraněn. 

Policisté však opět v souvislosti s tímto případem varují řidiče, aby byli maximálně opatrní a bohužel i na dálnici počítali s tím, že zde mohou navzdory umístěným svodidlům či pletivu potkat zvěř. I tento kozel se jako mnohá další zvířata do prostoru dálnice dostal s největší pravděpodobností v místě exitu, kde nejsou svodidla ani pletivo.

Co dělat v případě hrozícího střetu se zvěří?
Nikdy nestrhávejte volant ani nekličkujte. Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle dostupných odhadů odborníků může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti. Jakmile se zvěř objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Co dělat, pokud ke střetu došlo? 
Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník. Pokud dojde při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou. Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Mohlo být nemocné, a to laik jen stěží pozná a zraněné zvíře může člověka ošklivě poranit. Kontaktujte proto bezplatnou linku 158. Operační důstojník ví, koho pro bezpečné odklizení zvěře z komunikace kontaktovat. Zvíře nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako pytláctví.

por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA
22. července 2019
 

vytisknout  e-mailem