Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Kriminalita za deset měsíců

PRAHA VENKOV-JIH – Statistika trestné činnosti na územním odboru Praha venkov-JIH. 

 

Za období od 1. ledna do 31. října 2019 v rámci územního odboru Praha venkov-JIH bylo zaevidováno 1 750 trestných činů. Oproti roku 2018 ve stejném období, došlo ke zvýšení celkové kriminality o 10 trestných činů. Z celkového počtu (1 750) statisticky evidovaných trestných činů ve sledovaném období převládá obecná kriminalita s 1 414 trestnými činy, což je o 99 více, než za stejné období v roce 2018. V oblasti hospodářské trestné činnosti naopak došlo ve zmiňovaném období roku 2019 k poklesu o 56 případů než v roce 2018.
V problematice obecné kriminality převládají případy majetkové trestné činnosti. Ve sledovaném období roku 2019 bylo zaevidováno z této oblasti 1 008 trestných činů, kdy z tohoto celkového počtu je s nejvyšším počtem zastoupeny krádeže prosté (470) a krádeže vloupáním (351).

Obecná kriminalita představuje nejvýznamnější část celkové kriminality, o čemž svědčí její podíl na celkové kriminalitě. Obecná kriminalita v sobě představuje jak formu násilného jednání, tak i formy nenásilné, které svoji společenskou nebezpečností významně ovlivňují veřejné mínění občanů o své bezpečnosti.
      
Pod pojem obecné kriminality zařazujeme všechny trestné činy, které dělíme:

  • násilná trestná činnost
  • mravnostní trestná činnost
  • majetková trestná činnost
  • ostatní (např. trestná činnost mládeže a páchané na mládeži)


Hospodářská kriminalita je ve své podstatě kriminalitou nenásilnou s mimořádným sociálním a ekonomickým dopadem na vnitřní stabilitu státu.
Pod pojem hospodářské kriminality spadají trestné činy z oblasti daní a poplatků, účetnictví, padělání peněz, směnek, šeků a platebních karet, korupce, legalizace výnosů z trestné činnosti neboli tzv. praní špinavých peněz, úpadkové delikty, trestné činy související s veřejnými soutěžemi a dražbami, ale také protiprávní jednání v oblasti životního prostředí a ochrany autorských a průmyslových práv. Z majetkových deliktů jsou především známy případy tak zvaného tunelování bank a kampeliček, různé formy zpronevěr (defraudací) a podvodů. V souvislosti s rozvojem vědy a techniky nabývá v poslední době na významu i boj proti počítačové kriminalitě.
Rozsah této trestné činnosti neustále roste, má charakter organizovaného zločinu s mezinárodním prvkem; charakteristickým rysem je vysoká latence.


por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
12. listopadu 2019

vytisknout  e-mailem