Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje
Obchodoval s chráněným hmyzem
BRNO: Policisté zajistili tisíce vypreparovaných motýlů.
Kriminalisté 2. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství v Brně se zabývají zajímavým případem rozsáhlých obchodů s chráněnými živočichy. Podezřelé prodeje začali prověřovat už v září roku 2018. Podnětem pro zahájení úkonů trestního řízení se staly nabídky neživých preparovaných zvláště chráněných druhů motýlů na světově známém aukčním portále. V nabídce jednoho prodejce se mimo běžných a nechráněných druhů objevili i motýli jako jasoň červenooký a jasoň dymnivkový, kteří jsou zařazeni mezi zvláště chráněné druhy v kategorii kriticky ohrožený. Jasoň červenooký je zároveň uveden v příloze II Mezinárodní úmluvy CITES a evropského nařízení v příloze A, je tak řazen mezi druhy přímo ohrožené vyhynutím nebo vyhubením. V ČR je tento druh označen za vyhynulý, kdy původní populace se na našem území nevyskytuje již od 30 let dvacátého století. Mezi sběrateli je tak tento jedinec velmi ceněný, kdy jeho prodejní cena se pohybuje v rozmezí od 30-250 EUR za kus.
V případě uvedeného prodejce se tak nejednalo pouze o ojedinělé nabídky jednotlivých kusů, s vzácným hmyzem tento obchodoval ve větším množství. Případ byl velmi náročný z pohledu získávání informací od zahraničních subjektů. I přes veškeré vynaložené úsilí se však nepodařilo dopátrat ke konkrétním osobám, které by za obchodem mohli stát. Proto musel být případ na začátku roku 2019 odložen. Policisté se však nechtěli tak snadno vzdát a dále na objasnění skutku usilovně pracovali.
Zásadní zlom nastal v okamžiku, kdy kriminalisté získali informaci, že se obchod reálně uskutečňuje z České republiky. Prodejce se totiž ve svých nabídkách snažil vyvolat dojem, že je obchod uskutečňován ze zahraničí, konkrétně ze Spojených států amerických. Práce na případu se tak znovu rozjela na plné obrátky. Operativní činností se policisté dostali na stopu muži z okresu Frýdek Místek. Při realizaci domovní prohlídky byli sami velmi překvapeni, jaké množství vzácných motýlů u něj objevili, jednalo se o celkem víc jak 9.000 ks zajištěných jedinců. Některé exempláře už byly nachystané v balíčcích, s nadepsanými adresami různých zemí. V případě úspěšného prodeje zajištěných jedinců by ta mohl prodejce získat finanční hotovost v řádech milionů korun.
Hmyz nebylo to jediné, co policisté při domovní prohlídce nalezli. Zajistit se podařilo i hotovost v přepočtu 954.000,-- Kč. Tato byla zajištěna v bankovkách EUR a USD. I zajištěná zahraniční hotovost tak dobře zapadala do scénáře podezření z nelegálního obchodování s chráněnými živočichy. Případ nadále prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Pachateli tak za uvedený skutek hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí do tří let.
nprap. David Chaloupka, 30. ledna 2020