Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Loupežné přepadení či znásilnění

KRAJ- Agresoři se nezastaví před ničím. 

Během letního období policisté každoročně evidují nárůst násilné trestné činnosti v podobě loupežných přepadení a pokusů o znásilnění. Teplé noční večery, kdy je poměrně dlouho světlo a lidé tráví venku více času, napomáhají útočníkům k lehčímu vytipování svých obětí.

Jak se člověk při reálném střetu s útočníkem zachová a jaký bude výsledek, lze jen těžko odhadnout. Do hry vstupují nejen předešlé zkušenosti, ale i náš fyzický stav. Není proto překvapením, že se obětmi stávají častěji ženy, které jsou ve většině případů ve fyzické nevýhodě. O jednom z posledních případů jsme informovali nedávno.   

Je dobré se zamyslet, co lze udělat proto, abychom se dokázali co nejlépe ochránit a třeba předejít případnému nebezpečí. Ať už při loupežném přepadení, nebo při pokusu o znásilnění je hlavní sledovat své okolí, nenechat se vylákat na neznámá místa a k návratům v nočních hodinách používat hlavně známé a více frekventované trasy. Vyhnout se autostopu a dopravě cizími lidmi. V tramvaji doporučujeme se zdržovat v blízkosti řidiče.

Pokud se někdo stane obětí znásilnění, určitě bude důležitou úlohu hrát fakt, zda útočník je úplně neznámý nebo zda ho oběť nějak zná. Ale ať je útočník neznámý, známý, nebo někdo, o kom si oběť myslí, že ho zná velice dobře, je potřeba mít na paměti, že motivací útoku může být i potřeba ponížit a přemoci, nikoliv dojít k sexuálnímu uspokojení. To je skutečnost, která by obětem měla pomoci ubránit se panice a jasně přemýšlet o nejlepších možných opatřeních.

Jestliže už bezprostředně hrozí útok, můžete zkusit některé z následujících taktik (samozřejmě podle aktuálních možností):

  • hlasitý hluk, který dělá například píšťalka nebo siréna na stlačený plyn
  •  někdy pomůže křičet. Obecně se doporučuje křičet „policie“ nebo „hoří“ a to proto, že na slovíčko „pomoc“ lidé ne vždy reagují (pomáhat se nikomu moc nechce), ale téměř každý chce vidět oheň. Je však potřeba mít jistotu, že nablízku je někdo, kdo hluk nebo křik uslyší. V opačném případě oběť dosáhne jen toho, že útočníka rozzuří a pokud nebude nikdo, kdo by na volání odpověděl, může se problém zhoršit.
  • zdržování je další taktikou, která může pomoci. Odborníci doporučují předstírat mdloby, křeče nebo těžké bolesti břicha nebo hrudi, popřípadě vyvolat zvracení.
  •  za příznivých okolností může být úspěšnou taktikou útěk na bezpečné místo, prchající však musí být schopen utíkat rychle a mít bezpečné místo v rozumné vzdálenosti, jinak jakýkoliv pokus o útěk může zhoršit situaci.

Jestliže není možné se útoku vyhnout, útočníkovi by se nemělo vyhrožovat. Asi nejlepším způsobem, pokud není možné utéct, je s útočníkem mluvit. Je nezbytné hovořit klidně „s ním“ a ne „ k němu“.  Doporučuje se povzbudit útočníkovo sebevědomí, neplakat, neprosit, nemoralizovat a nemluvit o hloupostech. Je potřebné přimět útočníka, aby neviděl objekt, ale člověka. Může se vzpamatovat a s útokem přestat. Některé ženy hovořily o své rodině, víře, plánech do budoucna. Vše s cílem rozrušit jeho představy. 

Boj je až poslední taktikou, která by se měl použít, pokud nemáte nějaký speciální trénink. Všichni násilníci jsou potencionální surovci a mohou způsobit vážná poranění. Jestliže mají zbraň, většinou ji neváhají použít. Jestliže má být přepadený či přepadená úspěšná, je nezbytné využít momentu překvapení a rychlosti reakce a mít na paměti, že emoční stimul pro znásilnění je zloba a nepřátelství a ne sexuální touha. Je také důležité všímat si všeho, co by mohlo policistům pomoci s následnou identifikací a dopadením útočníka, jako například výška, váha, barva kůže, očí, typ a barva vlasů, jizvy, pach, oblečení útočníka apod.  

por. Mgr. Lucie Konečná
27.7.2020, 13:00 hod

vytisknout  e-mailem