Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Zabezpečení jízdního kola je důležitou prevencí

KRAJ VYSOČINA: Krádeží jízdních kol neubývá 

 

Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina řeší často případy, jakými jsou krádeže jízdních kol. Z tohoto důvodu bychom chtěli upozornit všechny majitele jízdních kol, aby svá kola řádně zabezpečili a tím tak snížili riziko možného ukradení.

V období loňského roku od ledna do července zaevidovali policisté na Vysočině celkem 39 takovýchto případů, přičemž způsobená škoda činila jeden milion osm set tisíc korun. Za stejné období letošního roku pak policisté zadokumentovali 37 případů odcizení jízdního kola, což je o dva případy méně, než za stejné období loňského roku. Způsobená škoda v tomto případě přesahovala částku 814 tisíc korun.

Ke krádežím jízdních kol dochází celoročně, ale větší nárůst této trestné činnosti zaznamenávají policisté v letních měsících. Letní prázdninové dny lákají k celodenním výletům na kole a v okamžiku, kdy majitelé nechají svá kola bez dohledu u koupališť, památek, restaurací či obchodních center, se jejich bicykly stávají terčem zlodějů.

Ukradené jízdní kolo se poté stává výhodným obchodním zbožím, které zloděj velice rychle zpeněží i za zlomek jeho skutečné hodnoty. Utržené peníze pak použije pro vlastní potřebu. I z toho důvodu se krádeže jízdních kol poměrně obtížně objasňují. V některých případech je cílem pachatele použít odcizené kolo pouze ke své přepravě. Když ho již nepotřebuje, jízdní kolo kdekoli odloží.

Ke krádežím kol dochází na veřejných, dobře viditelných místech, a to i v denní dobu. Krádež pachateli značně zjednodušuje majitel, který své jízdní kolo nechá po dobu své nepřítomnosti volně odložené, např. opřené o nějaký objekt (sloupy veřejného osvětlení, lavičky, stromy, zábradlí), bez využití jakéhokoliv prvku zabezpečení. Pokud si cyklista kolo nechce nebo nemůže zajistit, měl by ho mít stále na očích. Jedná se zejména o případy, kdy se při vyjížďce zastaví na občerstvení.

Pokud majitelé kolo zamykají, měli by zvážit, k čemu a jak je kolo připoutané. Na místech, kde jsou ukotvené pevné stojany na kola, je vhodné využít tohoto stojanu a jízdní kolo k němu připevnit pevným lankovým nebo řetízkovým zámkem. Doporučuje se jízdní kolo zamykat k pevnému objektu, kvalitním zámkem a na viditelném místě. Dále se doporučuje jízdní kolo zamykat současně za rám a zadní kolo, které se hůře demontuje.

Velice často jsou terčem zlodějů prostory v domech, kde mají majitelé svá kola uložená. V panelových domech jde zejména o sklepní kóje, kočárkárny, společné kolárny nebo chodby. Ke krádežím jízdních kol dochází také z garáží a kůlen. Z těchto míst pachatelé kola kradou nejčastěji v noci. V panelových domech je důležité dbát na důsledné zamykání vchodových dveří a společných odkládacích prostor. Kolo je nutné vždy zajistit, i když je uložené k tomuto účelu určené místnosti, na chodbě nebo ve sklepě.

nprap. Bc. Martin Hron, vrchní inspektor

5. srpna 2020

vytisknout  e-mailem