Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Posilněni alkoholem a drogou usedli za volant

KLADENSKO – Policie opět upozorňuje, že alkohol ani drogy za volant nepatří. 

Policisté oddělení hlídkové služby dne 8. října 2020 po osmnácté hodině v rámci prováděné kontrolní činnosti v kladenských ulicích zastavili ke kontrole osobní vozidlo Škoda Octavia, které projíždělo Dubskou ulicí v Kladně. Po zastavení vozidla policisté řidiče vyzvali k předložení všech dokladů potřebných pro řízení motorových vozidel a k provedení dechové zkoušky.  Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že řidičem vozidla je jednačtyřicetiletý muž z okresu Kladno, u něhož byl výsledek na alkohol pozitivní, neboť naměřená hodnota byla ve výši 1,72 promile alkoholu v dechu. Podezřelý řidič byl zadržen a předán policistům obvodního oddělení Kladno venkov, kteří provedli prvotní úkony a muž je nyní za své protiprávní jednání podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ze stejného trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý čtyřiadvacetiletý řidič z okresu Rakovník, kterého policisté obvodního oddělení Stochov kontrolovali v osobním vozidle značky BMW na silnici Stochov Slovanka krátce po třetí hodině dne 9. října 2020. Policejní hlídka řidiče vyzvala k dechové zkoušce a testu na drogy. Provedená dechová zkouška byla pozitivní a naměřená hodnota byla 0,98 promile alkoholu v dechu. Test na návykové látky byl také s pozitivním výsledkem. Podezřelý řidič se poté podrobil lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu v kladenské nemocnici.

Za protiprávní jednání hrozí řidičům maximální trest odnětí svobody ve výši až 2 roky.

Policie neustále upozorňuje řidiče, že alkohol a ani jiné návykové látky za volant nepatří. Jízda pod vlivem těchto návykových látek je velmi riskantní a nebezpečná. Tito řidiči jsou nebezpeční a svým protiprávním jednáním ohrožují především zdraví a životy ostatních nevinných účastníků silničního provozu Pouze dodržováním předpisů silničního provozu, bezpečnou jízdou a vzájemnou ohleduplností můžeme snížit počet dopravních nehod na pozemních komunikacích. 

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

nprap. Jana Šteinerová
tisková mluvčí
P ČR  Kladno
9. října  2020

vytisknout  e-mailem