Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

KDO S KOHO

MS kraj – "KDO S KOHO" dbejte na zásady bezpečného chování v nákupních centrech 

Do Štědrého dne zbývá měsíc a je zapotřebí být neustále ve střehu, ať v duchu kampaně „ KDO S KOHO“ jste právě Vy v defenzivním podstavení oproti zlodějům! Je proto důležité neustále připomínat, jak bezpečně postupovat při nakupování, ať se nestanete obětí krádeže. Období vánočního nakupování v obchodních centrech je ideálním místem pro zloděje, kteří využívají nepozornosti ostatních. Obecně lze říci, že počet kapesních krádeží v obchodních domech a jejich blízkostech se v době vánočních svátků logicky zvyšuje, oproti běžnému dni.

Předmětem krádeží můžou být celé nákupní tašky, kabelky s uschovanými cennostmi (peněženky s finanční hotovostí, platební karty, klíče od bytu nebo vozidla, občanské průkazy a další osobní doklady), které Vám nemusí zcizit pouze při nakupování, ale také na parkovištích v době nakládání zakoupeného zboží. Takto poškozeného jedince čeká nepříjemné mantyrium vyřizování po úřadech s žádostmi o vystavení náhradních dokladů, nepočítaje situace, kdy si obzvlášť starší generace, nechají v peněžence celý měsíční důchod.

 Nahlédnutím do statistik v Moravskoslezském kraji v období od 1. 12. – 31. 12. 2019, došlo k 42 případům krádeží na osobách v prostorách (prodejen, super a hypermarketů). Pevně věřím, že statistika v tomto roce bude méně alarmující.

Z těchto důvodu již v roce 2015 vznikla preventivně informační kampaň Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, “KDO S KOHO“, určená široké veřejnosti k prevenci majetkové kriminality. Každoročně i tento rok 2020 se na akci budou podílet policejní preventisté.

Vzhledem k pandemické situaci budou preventivní informace pro občany zprostředkovány prostřednictvím médií na sociálních sítích policie ČR a regionálních denících. Úkolem tedy je, připomínat a oživovat zásady bezpečného chování, jako například:

  • Na platební kartu si nepiště své PIN kódy.
  • Vyhýbejte se tlačenicím v nákupních centrech.
  • Peníze a doklady si schovávejte tak, aby byly neustále pod Vaší kontrolou.
  • Při nakládání zakoupeného zboží do vozidla si všímejte okolí, neodkládejte kabelku na přední sedadla v době nákladky.
  • Při opuštění vozidla, nenechávejte ve voze nic cenného a pamatujte, že vozidlo není trezor!
  • K uschovávání peněženek používejte vnitřní kapsy bund.
  • Vozíky s nákupem v prodejnách neopouštějte, když už přece jen potřebujete jít mimo dosah, nenechávejte na vozíku pověšenou tašku či kabelku, vezměte si jí s sebou.

Tyto a další rady naleznete na:

https://www.policie.cz/soubor/kdo-z-koho-spot-1-mp3.aspx
https://www.policie.cz/soubor/kdo-z-koho-spot-2-ver-2-mp3.aspx
https://www.policie.cz/soubor/kdo-z-koho-spot-3-ver-2-mp3.aspx

 Článeky z minulých let nalezete zde:

https://www.policie.cz/clanek/dalsi-rocnik-informacni-kampane-kdo-s-koho.aspx
 https://www.policie.cz/clanek/kdo-s-koho.aspx

Video ke kampani naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=ID2JtaMu7Kw
https://youtu.be/Y8W0R2qZbgU

Nakupování vánočních dárků, obzvlášť v této pandemické době, se hojně realizuje prostřednictvím e-schopu. Buďte opatrní také na internetu! Je hodně podvodných stánek, které se tváří věrohodně a po zaslání financí za zakoupené zboží, Vám mnohdy zbydou „oči pro pláč“. Vězte, že nakupování na internetu lez činit bezpečně. Jak na to?

Nakupujte pouze u Vámi známých značek a obchodů. Neposílejte peníze nikomu neznámému. Náhodnému člověku na ulici byste peníze nedali, neděljete to ani na internetu. Pokud je to možné, preferujte možnost zaplatit až po převzetí zboží. Nikdy neposílejte kopii Vaší platební karty, číslo, PIN či jakékoliv jiné údaje o kartě e-mailem. Většina kreditních karet má dobře zajištěnu ochranu spotřebitele. Pokud neobdržíte objedané zboží, vydavatel platební karty Vás odškodní. Během surfování použivejte bezpečné HTTPS a SSL protokoly. Pamatujte: ikona zámečku sama o sobě neznamená bezpečný web. Uchovejte si všechny dokumenty týkající se Vaších online nákupů. Můžete je potřebovat k prokázání právních podmínek prodeje nebo dokázat, že jste za zboží opravdu zaplatili. Jak dále bezpečně postupovat při on-line nakupování naleznete zde:

https://www.policie.cz/clanek/ecomm-action-aneb-vyhodna-koupe-ci-podvod.aspx

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
nprap. Lucie Galiová
vrchní inspektor oddělení prevence
24. listopadu 2020

vytisknout  e-mailem