Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Na co by neměl cyklista zapomenout?

ÚSTECKÝ KRAJ – Pro bezpečnou jízdu si osvěžte cyklistické desatero… 

Příznivce cyklistiky brzy začnou lákat k prvním vyjížďkám slunečné dny a stoupající teploty. Na co bychom neměli zapomenout, aby naše jízda byla bezpečná? Především je nutné zkontrolovat bicykl, který byl delší dobu mimo provoz a nebude od věci tuto kontrolu nechat na odborníkovi. Důležitá je perfektní funkčnost obou brzd, správné nahuštění pneumatik a také kontrola a výměna baterií u svítilen. Cyklisté jsou také účastníky silničního provozu a platí pro ně stejná pravidla a zákony jako pro ostatní účastníky silničního provozu. Platí tedy i pro ně zákon č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích. V tomto zákoně jsou konkrétně cyklistům věnována dvě ustanovení a to § 57 a § 58.

Co vše zahrnuje povinná výbava kola?

Jsou to dvě funkční na sobě nezávislé brzdy, odrazky (oranžová na šlapacích pedálech a ve výpletech kola, vpředu odrazka bílé barvy, vzadu odrazka červené barvy), za snížené viditelnosti svítilna (vpředu bílé a vzadu červené barvy). Více k povinné výbavě kola naleznete ZDE.

Cyklistická přilba je povinná při jízdě na kole pro děti a mládež do 18 let věku, doporučujeme nosit i osobám starším 18 let. Přilba musí mít bezpečnostní certifikát a je důležité, aby byla zvolena správná velikost. Důležitost nošení přilby dokládá také skutečnost, že přilba zabrání 85% úrazů hlavy.

Alkoholické nápoje a jejich zákaz požívání platí pro cyklisty stejně jako pro řidiče motorových vozidel.

AlkoholAlkohol

Několik zásad a doporučení pro bezpečnou jízdu na kole:

Na vozovce jezděte co nejblíže u pravého okraje, nikdy dva vedle sebe, ale za sebou.

Sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím.

Dávejte pozor na vozidla, která zastavila, především na vystupující a na otevřené dveře.

Na jednomístném kole se nemůže přepravovat více osob.

Na kole nevozte předměty, které by mohly zranit vás nebo další osoby.

Při změně směru jízdy dávejte včas a takovým způsobem najevo svůj úmysl, aby je ostatní řidiči i chodci správně pochopili..

Chovejte se ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu.

Při jízdě se plně věnujte řízení, vyvarujte se poslechu hudby či telefonování a psaní SMS za jízdy.

Používejte pestré oblečení a reflexní prvky.

Za snížené viditelnosti rozsviťte světla.

Jízdu plánujte dopředu a využívejte především cyklostezky a méně frekventované komunikace.

Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete.

Udržujte čistotu kola především předních a zadních odrazek a v paprscích kol.

Cyklista mladší 10 let smí jezdit na silnici, místní nebo účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let.

Pro větší bezpečí cyklistů se policisté věnují různým preventivním projektům a kampaním zaměřeným na správné vybavení jízdního kola, nošení bezpečnostních přileb a v neposlední řadě také na důležitost viditelnosti. V uplynulých letech probíhal opakovaně projekt „Na kole bezpečně“, a také „Bez přilby už nevyjedu“.

Buďte vidět, přežijeteBuďte vidět, přežijete

V loňském roce zavinilo nehodu v Ústeckém kraji 143 cyklistů a celkem 28 nehod způsobili cyklisté pod vlivem alkoholu. Více informací naleznete v přiložené tabulce.

DN cyklista 2019 - 2020DN cyklista 2019 - 2020

Jak nejlépe chránit jízdní kolo před odcizením?

Při odstavení jízdního kola na ulici použijte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu. Jste-li ve společnosti dalších cyklistů, dávejte přednost fyzické přítomnosti někoho z vás u odstavených bicyklů.

Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří domu a stálé uzamčení společných prostor i samotných kol. Pořiďte si společný bezpečnostní stojan nebo bezpečnostní systém pro zajištění kola. Obdobné zásady dodržujte při ukládání bicyklů na balkonech, ve sklepích, sklepních kójích a nepodceňujte zabezpečení všech stavebních otvorů, zejména dveří a oken.

Zjistěte si, zda Policie ČR nebo obecní (městská) policie v místě vašeho bydliště neprovádí evidenci jízdních kol. Pokud ano, neváhejte a kolo si nechte zaevidovat. Neučiníte-li tak, minimálně si pro případ odcizení bicyklu poznamenejte jeho výrobní číslo, barevné provedení, nápisy a vybavení, popřípadě i různá zvláštní znamení, podle kterých byste mohli případně své kolo identifikovat. Není od věci si také bicykl nafotit.

Dojde-li přes veškerá bezpečnostní opatření ke krádeži vašeho kola, neprodleně vše ohlaste na nejbližší služebnu Policie ČR nebo na linku 158. Snížíte tak náskok pachatele a jeho šanci, že zůstane nevypátrán.

nprap. Pavla Kofrová

KŘP Ústeckého kraje

31. března 2021

vytisknout  e-mailem