Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Bezpečné přecházení

KLADENSKO – Policistky oddělení tisku a prevence zavítaly mezi prvňáky. 

 

V minulém týdnu, konkrétně 20. a 21. května 2021 jsme navázali na projekt z roku 2019, který byl kvůli koronavirovým opatřením na rok a půl přerušen.

Jedná se o preventivní program pro žáky 1. tříd základních škol, který jsme připravili společně se strážníky městské policie a krajským koordinátorem BESIP.

Nejprve se děti seznámily s pravidly silničního provozu, se základními pojmy a s dopravními značkami. Následně absolvovaly pod dohledem policistů vycházku, při které uplatnily svoje znalosti zaměřené na bezpečné přecházení.

Vzhledem ke stále platným protiepidemickým opatřením proběhla celá akce venku mimo školní budovu, ale i přes tato opatření se setkala jak u pedagogických pracovníků, tak u žáků s kladným ohlasem. Děti živě diskutovaly a některé překvapily svými výtečnými znalostmi z oblasti bezpečnosti silničního provozu. Proto také na závěr obdržely od policistek omalovánky s policejní tématikou.

Další akce budou prováděny průběžně v následujícím období nejen na kladenských školách, ale i v školských zařízeních v celém okrese Kladno.

Přecházení přes silnici

Při přecházení silnice jsme vždy velice obezřetní. Srážka s autem je pro chodce tragická. Často k ní dochází právě při přecházení silnice.

Jaká jsou základní pravidla?

  • Rozhlížet se – vlevo, vpravo a zase vlevo před přecházením a současně po celou dobu přecházení. Může se stát, že auto, které se zdálo dostatečně daleko, přijede rychleji, než jsme předpokládali.
  • Oční kontakt – před vstupem do silnice je nutné navázat s řidičem oční kontakt. Získáme tak jistotu, že nás řidič vidí a zastaví.
  • Po přechodu se chodí jen na zelenou nebo je-li bezpečný prostor pro přejití. Přecházíme vpravo, rychle, ne však zbrkle, neutíkáme. Rozsvítí-li se při přecházení červená, nevracíme se, ale dokončíme přecházení.
  • Nespoléhejte se na přednost na přechodu – řidiči mohou chodce přehlédnout nebo udělat chybu.
  • Vnímáme všemi smysly – při přecházení se nespoléháme jen na oči, ale také sluch. Telefonování nebo poslouchání hudby může přehlušit přijíždějící auta nebo i např. sanitku s puštěnou houkačkou.
  • Mimo přechod přecházíme nejkratší cestou, tj. kolmo k její ose. Přecházíme jen na přehledných místech a velmi opatrně.
  • Auta nezastaví na místě – auta jezdí rychleji než chodci a nemohou zastavit hned. Je nutné správně odhadnout jejich vzdálenost, rychlost a tím, za jak dlouho přijedou k nám.
  • Houkačka – vozidla s právem přednosti v jízdě (sanitky, hasiči a policie) mají vždy přednost. Přednost před chodci má také tramvaj, a to vždy, i když je chodec na přechodu pro chodce.
  • Kolo je nutné po přechodu vždy vést, jet po přechodu je zakázané a nebezpečné (hrozí střet s chodci).
  • Brusle, lyže – pokud neohrozíme ostatní chodce, smíme jet po přechodu na kolečkových bruslích a lyžích.

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR  Kladno
24. května 2021

vytisknout  e-mailem