Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

V obavě o finance „sedli na lep“ podvodníkům

MS kraj - pozor na podvodné telefonáty 

Moravskoslezští policisté v těchto dnech řeší dva závažné podvody, které mají společného jmenovatele. V obou případech dosud neznámý pachatel či pachatelé podvodnými telefonáty vyvolali ve svých obětech natolik závažnou obavu o jejich finanční prostředky, že je v podstatě „donutili“ převést peníze na neznámé účty.

V prvém případě, kterým se zabývají kriminalisté v Ostravě, měl pachatel vydávající se za pracovníky různých bank telefonicky kontaktovat poškozeného s tím, že byla zaznamenána podezřelá aktivita na jeho účtu. V rámci dalších telefonních hovorů z různých účastnických čísel pod legendou ochrany jeho finančních prostředků ho měl během jednoho týdne přimět k opakovaným vkladům do Bitcoinmatů. Pomocí pachatelem zaslaných QR kódů následně poškozený veškeré peníze v celkové výši přesahující 900 tisíc korun vložil na dosud neztotožněné bitcoinové adresy.

Obdobným případem se zabývají kolegové v Havířově. Jako pracovník banky a posléze jako policista se poškozené ženě představil neznámý pachatel, který v ní měl vyvolat dojem, že se jí někdo pokouší „nabourat“ do jejího bankovního účtu a převést z něj peníze. V rámci ochrany svých financí se žena nechala přesvědčit a na základě pokynů obdržených od pachatele částku téměř 450 tisíc korun ze svého účtu vybrala, vložila do samoobslužného automatu sloužícího k zakoupení virtuální měny Bitcoin a následně pomocí QR kódů, které ji zaslal pachatel, peníze poslala na různé  virtuální peněženky.

Podobné podvody policisté již v minulosti zaznamenali napříč celou republikou. Pachatelé se vydávají za pracovníky bank případně za policisty. Ke kontaktu s možnou obětí převážně používají tak zvaný spoofing telefonního čísla (napodobenina telefonního čísla např. banky nebo policie). Jejich jediným cílem je navodit v oběti tak velkou obavu o peníze uložené v bance, že ji přimějí tyto vložit na neznámý, údajně bezpečný účet s ubezpečením, že finance budou majiteli posléze vráceny.

Znovu připomínáme, abyste nereagovali na obdobné telefonáty. Nikomu nesdělujte údaje k vašemu bankovnímu účtu, platební kartě, přístupové údaje k online bankovnictví nebo údaje k vaší osobě. Neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače. Připomínáme, že útočníci dokáží napodobit nejen telefonní číslo, ale také např. e- mailovou adresu, nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a její přeposlání mimo vaší dispozici. V žádném případě dle telefonicky předaných instrukcí nenakupujte kryptoměny.

Kdyby byl váš bankovní účet ohrožený, banka sama reaguje a činí opatření, a tudíž by vaše finance byly v bezpečí. Pokud máte pochybnosti ohledně zabezpečení vašeho účtu, kontaktujte banku. A pokud máte s výše uvedeným jednáním zkušenost, neváhejte kontaktovat Policii České republiky např. na lince tísňového volání 158.

Další podrobnější informace naleznete také na internetových stránkách Policie České republiky: https://www.policie.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-soucasne-trendy-podvodniku-vishing-a-spoofing.aspx

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
24. 6. 2021

vytisknout  e-mailem