Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pozor na podvodníky na internetu

KLADENSKO – Rady, jak používat platební karty. 

 

Na stochovské policisty se včera 14. července 2021 obrátila jedenačtyřicetiletá žena, že se stala obětí podvodu.

V den oznámení v dopoledních hodinách vložila do nabídky internetového prodejního serveru dětské odrážedlo, za které chtěla obdržet 1.700,- Kč. V odpoledních hodinách bylo na její nabídku prodeje reagováno, kdy jí kupující zaslal přes mobilní aplikaci  zprávu s transakčním odkazem, že „objednávka byla zaplacena“ s odkazem na políčko „Dostat 1700“. Oznamovatelka byla po rozkliknutí přesměrována na požadovanou transakci prostřednictvím bankovních karet, kde vyplnila informace ke své platební kartě a tyto odeslala, jak bylo požadováno. Následně jí z jejího bankovního účtu byla stržena finanční částka  5x 1.700,- Kč a 1x 1.500,- Kč.

Skutek je prošetřován jako přečin podvodu a pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Rady, jak používat platební karty:

Placení na internetu je hračka a zvládne to každý.

Vyplatí se však při něm dodržovat několik bezpečnostních zásad. Stejně jako si chráníme svou peněženku před zloději, měli bychom chránit i naše platební údaje.

Jaké zásady patří mezi ty nejpoužívanější?

Jedná se například o takové bezpečnostní prvky, jako je podpora 3D Secure, zelený adresní řádek, nebo nastavení peněžních limitů na kartě.

Důležité je také včas rozpoznat podvodný útok, tzv. phishing.

Zelený adresní řádek

Kdykoli platíte v e-shopu online, zkontrolujte si, zda se jedná o bezpečné stránky. Bezpečný web poznáte podle symbolu zeleného zámku v levém horním rohu prohlížeče. Jedná se o tzv. SSL certifikát, který říká, že doména webu skutečně patří. Po kliknutí na zelený symbol se vám rozbalí informace o tom, kdo si certifikát nechal vystavit. Pokud se tam nachází jméno webu, znamená to, že je stránka důvěryhodná.

Dříve bylo běžné, že lidem byly zasílány podvodné e-maily, které odkazovaly na falešné stránky internetového bankovnictví nebo e-shopu. Název stránky byl napsán zkomoleně a stránky jako takové nebyly zabezpečeny SSL certifikátem. Vždy si pozorně přečtěte internetovou adresu, zda je napsaná správně.

Důvěryhodný e-shop

Než se rozhodnete ke koupi zboží na určitém e-shopu, důkladně si onen e-shop proklepněte. Zvláště u neznámého e-shopu zkontrolujte:

•             zda firma, která e-shop vlastní, existuje

•             obchodní podmínky

•             reklamační řád

•             způsob platby a dodání zboží

•             recenze zákazníků – jestli má e-shop dlouhodobě nevalné recenze, např. neposílá zákazníkům zboží, nereaguje na reklamace, atd., obloukem se mu vyhněte a raději nakupte jinde

V GoPay například důsledně dbáme, aby měl e-shop na svých stránkách umístěné obchodní podmínky a další náležitosti. E-shop, který nesplní tyto požadavky, s námi nemůže uzavřít spolupráci.

Ověření 3D Secure

Jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků je bezesporu 3D Secure. Jedná se o technologii, která umožňuje jednoduchou a rychlou autentizaci držitele karty.

Dlouhou dobu ověření platby fungovalo tak, že po zadání údajů z platební karty banka zaslala platícímu zákazníkovi SMS s číselným kódem. Tento kód zákazník zadal do rozhraní internetového bankovnictví, které se mu zobrazilo poté, co byl 3D Secure vyvolán.

S ohledem na evropskou směrnici PSD2, která mimo jiné stanovuje nová pravidla pro ověření plateb, se ověření platby přes SMS kód stane minulostí. Od 1.1.2021 budou mít všechny banky povinnost platby ověřovat jiným způsobem.

Mezi nové, moderní způsoby ověření platby patří:

•             ověření platby pomocí biometrických prvků (otisk prstu, sken obličeje, apod.) – lze využívat v případě, že mobil zákazníka biometriku podporuje

•             ověření platby v mobilním bankovnictví – uživatel ve svém mobilním bankovnictví zadá heslo

Nikomu nesdělujte číslo karty

Vždycky mějte kontrolu nad tím, kdo má přístup k vaší platební kartě. Pokud víte, že s ní pravidelně platí váš partner, nemusíte se o vaše platební údaje bát. Hlídejte, aby k ní neměly přístup vaše děti, snadno by si mohly nakoupit, co by se jim zachtělo.

Dávejte si pozor, abyste číslo karty nepředali jiné osobě, a to ani omylem. Platební kartu rozhodně nefoťte a neposílejte jako přílohu v e-mailu, nebo prostřednictvím sociálních sítích.

Zároveň zbystřete v situacích, kdy vám přijde e-mail, údajně zaslaný bankou, a snaží se z vás vymámit číslo karty. Banka, ani platební brána či jiná finanční instituce po vás nikdy nemůže chtít celé číslo karty, a to z bezpečnostních důvodů.

Nezůstávejte přihlášeni

Tato zásada se bude týkat případů, kdy potřebujete zaplatit online na cizím prohlížeči, například v kavárně, nebo u souseda, na firemním počítači, apod.

V takových případech nezůstávejte přihlášeni ke své kartě, a to ani v rámci e-shopu, jako nabízíme v GoPay (funkce uložení karty), ani v rámci prohlížeče (funkci nabízí Google).

Nastavte si limity

Chcete-li si být maximálně jistí, že vaše platební karta bude maximálně v bezpečí, nastavte si na internetové placení limity.

Doporučujeme nastavit jako výchozí limit 1 500 Kč. Když budete chtít zaplatit vyšší částku, limity navyšte a po provedení platby zase snižte. V případě, že by došlo k odcizení karty, zloděj by kartou nemohl zaplatit více než vámi nastavený limit.

Dávejte si pozor na phishingové podvodníky

Téma phishingových podvodníků jsme lehce načali o několik odstavců výše. Podvodníci útočí nejčastěji pomocí falešných e-mailů, nebo sociálních sítí. Nejčastěji se snaží dostat k vašim údajům, jako jsou čísla platebních karet, PIN ke kartě, PIN k mobilu, hesla do vašich aplikací, apod.

Útoky mohou probíhat prostřednictvím falešných e-mailů, kdy se odesílatel tváří jako banka, policie, mobilní operátor, apod. Pamatujte, že takové instituce se vás nikdy z bezpečnostních důvodů nemohou ptát na celé číslo karty, různá hesla a další cenné údaje. Na podezřelé e-maily, které se z vás snaží vymámit vaše údaje, nijak nereagujte.

O tom, jak se útočníkům na sociálních sítích můžete bránit, jsme psali článek.

Zabezpečte si svou kartu

V GoPay nabízíme funkci zabezpečení karty. Funkce zaručí, že na daném e-shopu vaší platební kartou zaplatíte pouze vy. Funguje to tak, že při placení v okénku platební brány zaškrtnete možnost Zabezpečit kartu. Ke kartě přiřadíte váš e-mail a telefonní číslo. Při placení vám zašleme pomocí SMS číselný kód, který opíšete. Tento krok je nezbytný k dokončení platby.

Jestli chcete mít jistotu, aby s ní nezaplatil nikdo jiný, určitě funkci využijte. Jen je třeba se ujistit, že funkci podporuje e-shop, na kterém platíte.

Podrobnější popis, jak funkce funguje, najdete v našem centru nápovědy.

Platbu můžete reklamovat

Na platbu kartou online můžete uplatnit tzv. chargeback, který zastává funkci reklamace.

Svou banku požádáte o vrácení platby, jestliže e-shop nedodržel podmínky a zaplacené zboží vám nezaslal. Proces vrácení peněz je sice zdlouhavý a nákladný, ale funguje jako skvělá ochrana pro placení kartou na internetu.

Program ochrany pomocí funkce chargeback garantují karetní asociace jako např. Visa a Mastercard. Chargeback se tudíž vztahuje pouze na platby uskutečněné platební kartou online. Pokud zaplatíte na podvodném e-shopu bankovním převodem, peníze vám nikdo nevrátí.

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR  Kladno
15. července 2021

vytisknout  e-mailem