Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přišel bezmála o půl milionu korun, bitcoiny však nezískal

NÁCHODSKO – Policie varuje před nekalými praktikami na internetu. 

 

Investování finančních prostředků za účelem jejich zhodnocení prostřednictvím internetu, a to i v kryptoměně zlákalo 77 letého muže z Náchodska. S nákupem a samotným obchodováním s kryptoměnou neměl žádné zkušenosti, ani neměl potřebný kapitál, ten si vypůjčil u nebankovních společností a začal „obchodovat“. Na základě vyplněného formuláře se mu ozvala společnost a požádala ho o zaslání domluvené částky, kterou muž obratem zaslal. Muže nezarazily ani další požadavky pro „virtuální obchodování“, jako např. nainstalování speciálního programu, umožnění vzdáleného přístupu apod.

Z účtu mu nakonec zmizelo více jak 470 tisíc korun bez jakéhokoli zhodnocení. Vše proto nahlásil policistům, kteří se tím začali ihned zabývat.

Náchodští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu. Pachateli hrozí v případě dopadení a prokázání viny až pět let za mřížemi.

Prevence
Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je bohužel velký dosah. Bonusem pro potenciálního internetového podvodníka je to, že s obětmi nepřichází do fyzického kontaktu.
Možností samotného nákupu bitcoinu je mnoho. Doporučujeme proto najít si důvěryhodného a osvědčeného obchodníka, přes kterého budete transakce provádět. Určitě je dobré si o daném obchodníkovi přečíst recenze a zkušenosti ostatních. Jestliže se rozhodnete pro koupi bitcoinu, musíte myslet také na bezpečnost. Ideální variantou je kryptopeněženka, jedná se o virtuální adresu, kde je nakoupená virtuální měna uložená.
Policisté upozorňují na množící se podvody a nabádají občany, aby byli opatrní. Všechny informace s prodejcem spojené se snažili ověřit dříve, než pošlou „kamsi na účet“ své peníze. Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet – žádné výše uvedené informace si volně neukládejte ve svém počítači.

por. Mgr. Lucie Konečná
10.9.2021, 10:00hod.

vytisknout  e-mailem