Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Opětně varujeme před podvodníky

HRADECKO - Nesdělujte osobní ani bankovní údaje neznámým volajícím! 

Během uplynulých několika pár dní jsme opětně přijali další dvě oznámení podvodu s obdobnou legendou. Tentokrát se jedná o 65letého poškozeného muže a jeho o 11let mladší manželku a další 73letou ženu.

V prvním případě měl muž zájem o nákup kryptoměn. Na internetu klikl na inzerát, během krátké chvíle se mu ozval člověk, který mu nabídl pomoc s nákupem. Prvním krokem k úspěšnému nákupu byla instalace speciálního programu do počítače. Jednalo se o program pro vzdálenou správu, kterým po získání údajů z platební karty, kopie občanského průkazu, fotografie, přístupových hesel do bankovnictví a ověřovacích a autorizačních kódů mohl již neznámý volající kompletně ovládat mužův počítač včetně internetového bankovnictví. Ze svého účtu tak přišel o více než 410 tisíc korun. Jelikož podvodník zjistil, že i jeho manželka má účet (měla v počítači uložené přihlašovací údaje), tak ho přesvědčil, že jsou třeba ještě i její peníze. Manželka ležící v tu dobu v nemocnici manželovi přeposlala autorizační kódy k převodu peněz. Z jejího účtu tak zmizelo téměř 380 tisíc korun. Podvodník přesvědčil muže i k vzetí půjčky a následně vyplnil za něho žádost na 120tisícový úvěr. Ověřovací sms naštěstí již neposlal a počítač vypnul. Manželé dohromady přišli o téměř 800 tisíc korun.

U druhého případu žena již loni investovala přes společnost TRADE360 necelých 10 tisíc korun. Celý rok se nic nedělo, až nyní ji začaly chodit emaily, že se společnost ruší a je třeba vybrat výnosy z investování. Následně ji zavolal "pracovník ze společnosti", který ji nabídl pomoc se zrušením účtu a převodem výnosu, který měl činit 7600 Euro. Podle jeho pokynů si nainstalovala program pro vzdálenou správu a aby ji mohla společnost převést výnosy, musí nejprve zaslat ekvivalentní částku v korunách a pak ji celou částku včetně výnosů vrátí. Přihlásila se do internetového bankovnictví, kde muž již sám zadal 200tisícovou platbu, kterou žena potvrdila. Žádné peníze ji nepřišly, ale zavolal ji "pracovník banky", že se stala obětí podvodu, že peníze jsou naštěstí zablokovány, ale aby je získala, musí poslat další peníze. Žena tak celkem přišla o téměř 300 tisíc korun.

Opětně varujeme před neznámými volajícími!
Neinstalujte si do počítače žádné programy, které neznáte, nesdělujte nikomu hesla, přístupové, aktivační ani autorizační kódy, neposílejte kopie osobních dokladů, nesdělujte čísla z platební karty. 
Nově se podvodníci vydávají i za advokáty, kteří nabízejí pomoc se získáním peněz zpět.
Vždy jednejte s rozmyslem, nikdo cizí bez zisku v těchto případech nepomáhá!
Do banky, na policii, advokátní kanceláře si raději dojděte osobně. Nikdy nevíte, kdo je na druhém konci "drátu". Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv.

Obdobné případy zde.

por. Iva Kormošová
30.12.2021, 10.00

vytisknout  e-mailem