Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stíhané osoby v období 2016 - 2020

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatelka požádala o následující informace:

„Obracím se na Vás s žádostí o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, týkající se statistických údajů o kriminalitě v České republice pro účely zpracování mé diplomové práce.

Do roku 2016 byly součástí policejní statistiky kriminality zveřejňované na webových stránkách Policie České republiky mimo jiné údaje o počtu stíhaných, resp. Vyšetřovaných osob (dále jen „stíhané osoby“). Od roku 2016 však statistika tento údaj neobsahuje. Žádám Vás proto o poskytnutí informace o počtu stíhaných osob na území České republiky v letech 2016 – 2020. Požaduji zejména uvedení celkového počtu stíhaných osob, počtu stíhaných osob z kategorie nezletilých (1-14 let) a počtu stíhaných osob z kategorie mladistvých (15-17 let), a to jak souhrnně pro celkovou kriminalitu, tak i pro jednotlivé druhy kriminality (majetková, násilná atd.). Pokud je možné poskytnou informaci o počtu stíhaných osob též pro jednotlivé položky takticko-statistické klasifikace, prosím také o její uvedení – čím komplexnější informace mi budete schopni o počtu stíhaných osob poskytnout, tím lépe“

Policie České republiky poskytla žadatelce následující informace:

Před nástupem elektronického vykazování evidenčně-statistického systému kriminality (dále jen „ESSK“) byla stíhaná osoba započítána jen pro její nejzávažnější trestnou činnost a pouze pro tuto trestnou činnost byla osoba započítána. Tzn., že spáchala-li osoba v rámci jednoho čísla trestního spisu např. vraždu a krádež, byla osoba započítána pouze do stíhaných osob pro vraždu nikoliv pro krádež.

Provozovatel Odbor informatiky a provozu informačních technologií Policejního prezidia České republiky na začátku roku 2016 ESSK celkově přepracoval. Tato změna se zásadně dotkla i počítání stíhaných osob a to tak, že již není započítávána nejzávažnější trestná činnost, ale je počítána její veškerá trestná činnost. Pachatel tedy může spáchat různou trestnou činnost na různých územních celcích s různými subjektivními aspekty (věk, zaměstnání, státní příslušnost, atd.) a je započítána do všech těchto celků.

Počet stíhaných osob od roku 2016 např. pro krádeže nebude srovnatelný s počty za předchozí roky, neboť krádež nemusela být v předchozích letech nejzávažnější trestnou činností a tedy zde nemusela být osoba započítána. Spáchá-li tedy osoba více trestních skutků a máme-li statistický výstup po jednotlivých trestních skutcích, osoba bude započítána do všech trestních skutků, které spáchala. Celkový počet stíhaných osob tedy nebude součtem počtů stíhaných osob jednotlivých trestních skutků, neboť by v tomto celkovém počtu byla osoba započítána duplicitně. Stejně tak může osoba spáchat trestnou činnost na více krajích. Ve výstupu nebude celkové číslo za Českou republiku součtem hodnot krajů, neboť by osoba byla započtena duplicitně.

Dále bylo přehodnoceno počítání věku pachatele. Věk pachatele již není počítán "ručně" vkladatelem, ale strojově. Před rokem 2016 byl věk počítán rozdílem data zahájení trestního stíhání a data narození. Vzhledem k tomu, že tento interval se za poslední roky prodloužil a je tedy méně přesný, datum zahájení trestního stíhání byl nahrazen datem spáchání trestného činu. Vzhledem k tomu došlo ke zpřesnění věku stíhané osoby, ale také k lehkému posunu k nižším věkovým kategoriím. Počty stíhaných osob podle věku jsou tedy opět neporovnatelné s předchozími obdobími.

Policie ČR poskytla žadatelce soubor statistik „Stíhané osoby za období 2016-2020“, který obsahuje statistiky po jednotlivých letech: 2016, 2017, 2018, 2019 a 2020, viz. příloha.

pplk. Mgr. Lucie Dvořáková, 7. 2. 2022

vytisknout  e-mailem