Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pod vlivem alkoholu havaroval, poté z místa utekl

KLADENSKO – Policisté ho po chvíli vypátrali a zahájili úkony trestního řízení. 

V sobotu 19. února, v deset hodin večer, byli povoláni policisté k dopravní nehodě u Buštěhradu, kde ale havarované vozidlo bylo bez pasažérů.

Šetřením policisté pak zjistili, že řidič automobilu Opel jel po dálnici D7 ve směru na Slaný, kde při vyjíždění na dálničním sjezdu 9 směrem na Libochovičky a Stehelčeves, nezvládl řízení a s vozidlem vyjel mimo vozovku. S autem skončil v prostoru travnatého ostrůvku, kde narazil do dvou dopravních značek. Po nárazu se s vozem dostal do smyku a převrátil se na levý bok. Místo toho, aby dopravní nehodu nahlásil na policii, jak mu zákon ukládá, dal se na útěk. Policistům se podařilo po hodině a půl řidiče vypátrat na počátku obce Pchery – Theodor.

Hlídka muže zadržela a ztotožnila jako 37letého. Následně poté ho vyzvala k podrobení se dechové zkoušce, kdy mu přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou více než 1,80 promile. Muž s výsledkem souhlasil a přiznal, že před jízdou požil alkohol.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění. Alkohol odbourává zábrany, a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci. To všechno může mít naprosto fatální následky. Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. 

Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu, a tak trochu předvídat jejich chování, počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty. Opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.

Kromě toho, že riskujeme havárii či nehodu, za kterou opilý řidič nese zodpovědnost i v případě, že nehodu zavinil někdo jiný, riskujeme také „papíry“. Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

NIKDY NESEDEJ DO AUTA K ČLOVĚKU, KTERÝ PIL! Alkohol negativně ovlivňuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění (tj. zmenšuje zorné pole) a zhoršené vnímání barev.

Snad každý se někdy dostane do situace, kdy mu někdo nabídne svezení autem, přičemž řidič před jízdou pil, nebo má v sobě jiné omamné látky. Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. O tvůj život. Pravděpodobnost nehody je u řidiče, který pil mnohem vyšší!

  • od 0,3 do 0,9 promile - 7x větší
  • od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyšší
  • nad 1,5 promile - 128x větší

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
21. února 2022

vytisknout  e-mailem