Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Použití donucovacích prostředků a zbraně

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatel požádal o následující informace:

  1. Je upraven a ustanoven zvláštní postup vyšetřování při použití donucovacích prostředků (dále jen DP) a zbraně příslušníky Policie ČR?
  2. Je dostupný metodický nebo jiný pokyn, který upravuje tento zvláštní postup vyšetřování a jaké je jeho označení (Č. j. apod.)?
  3. Jaký je postup OVK pro vyšetřování okolností při použití DP a zbraně příslušníkem Policie ČR?
  4. Jakým způsobem je poskytnuta psychologická podpora rodin vyšetřovaných příslušníků, kteří jsou vyšetřováni v souvislosti s použitím DP a zbraně?
  5. Jaký je počet vyšetřovaných a odsouzených policistů v období let 2017 – 2022 v souvislosti s použitím DP a zbraně?

Policie České republiky nejprve konstatovala, že informace požadované pod body 1) až 3) žádosti nespadají do její působnosti. Tyto informace spadají do působnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policie České republiky není příslušným policejním orgánem k vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky. Tím je v souladu s § 12 odst. 2 písm. b) zákona č. 141/1961, o trestním řízení soudním (trestního řádu), Generální inspekce bezpečnostních sborů. Z výše uvedeného vyplývá, že v Policii České republiky není stanoven žádný zvláštní postup, na který se žadatel dotazuje v bodu 1) žádosti. A v Policii České republiky tudíž neexistuje ani metodický či jiný pokyn, který by upravoval tento zvláštní postup vyšetřování. K bodu 3) pak bylo žadateli sděleno, že odbory vnitřní kontroly nekonají vyšetřování okolností použití donucovacích prostředku a zbraně.

Z výše uvedených důvodů byla žádost ve vztahu k informacím požadovaným pod body 1) až 3) žádosti podle § 14 odst. 5 písm. c) zákona č. 106/1999 Sb. odložena.

K bodu 4) „Jakým způsobem je poskytnuta psychologická podpora rodin vyšetřovaných příslušníků, kteří jsou vyšetřováni v souvislosti s použitím DP a zbraně?“ pak povinný subjekt sdělil žadateli následující:

Poskytování psychologické péče v Policii České republiky je upraveno Pokynem policejního prezidenta č. 231/2016, o psychologických službách. Tímto pokynem je upraveno (čl. 15 odst. 2), že: "Cílem psychologické péče je psychický stabilita policistů a zaměstnanců, rozvoj jejich schopností a zkvalitňování jejich práce v týmu. Výjimečně ji lze poskytnout také osobám policistům a zaměstnancům blízkým, pokud je to pro psychickou stabilitu těchto policistů a zaměstnanců potřebné." V čl. 15 odst. 2 tohoto pokynu je dále uvedeno: "Psychologická péče je poskytována jednotlivcům nebo skupinám na žádost policistů a zaměstnanců, jejich nadřízeného nebo osob policistům nebo zaměstnancům blízkých. Psychologická péče probíhá diskrétně a na základě dobrovolnosti". Rodinní příslušníci podle čl. 16 odst. 1 mohou psychické podpoře také využít anonymní linku pomoci v krizi (tel. č. 974 834 688), kterou zajišťuje oddělení vedoucího psychologa odboru personálního Policejního prezidia České republiky.

Závěrem: psychologové Policie České republiky mohou poskytnout psychologickou péči i rodinám vyšetřovaných policistů, pokud jsou o to požádáni a je zřejmé, že je to pro psychickou stabilitu policistů potřebné. Stejně tak mohou členové rodin vyšetřovaných policistů využit anonymní linku pomoci v krizi.

K bodu 5) „Jaký je počet vyšetřovaných a odsouzených policistů v období let 2017 – 2022 v souvislosti s použitím DP a zbraně?“ povinný subjekt konstatoval i s ohledem na informace uvedené k bodu 1) až 3) žádosti, že ani tato otázka nespadá do působnosti Policie České republiky. Pokud jde o počet vyšetřovaných policistů za v žádosti specifikované období v souvislosti s použití donucovacích prostředků a zbraně může informacemi disponovat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Statistické údaje o odsouzených fyzických a právnických osobách (a také statistické údaje o obžalovaných) spadají pak do působnosti Ministerstva spravedlnosti České republiky.

Z tohoto důvodu povinný subjekt žádost ve vztahu k výše uvedeným informacím požadovaným pod bodem 5) podle § 14 odst. 5 písm. c) zákona č. 106/1999 Sb. odložil.

pplk. JUDr. Lucie Žárská, 23. 3. 2022

vytisknout  e-mailem