Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Bitva Na Chlumu

HRADECKO - Co všechno se muselo splnit, aby se mohlo na akci střílet. 

 

Jak se rodí realizace ukázky historické ostré střelby z pohledu Policie ČR popisuje kpt. Karel Jirásek z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje:

"Všechno to vlastně začalo už minulý rok telefonátem starostky malé obce  Máslojedy na hradecku: „Pane kapitáne, co musíme splnit, abychom mohli lidem ukázat, jak se za Bitvy Na Chlumu opravdu střílelo?“ Plánovat v období covidových uzávěr hromadnou akci pro veřejnost s dočasnou střelnicí pro ostré střelby z perkusních pušek a revolverů, vypadalo tehdy málem jako  nerealizovatelné. Ale když to obec i spolek Historický C. k. Řadový pěší pluk č. 18 i na jaře mysleli vážně, cesta k realizaci a také legalizaci ostré střelby na akci „XXXI. Císařsko-královské manévry“ se prostě musela najít. 

Zákon o zbraních a střelivu pamatuje i na situaci, kdy lze zřídit jednorázovou (dočasnou) střelnici pro ostrou střelbu mimo schválené stálé střelnice. Je třeba najít vhodný pozemek, jehož majitel bude s takovým využitím souhlasit. Oslovit soudního znalce se specializací na balistiku k prohlídce místa, vypracování posudku a různé další souhlasy jako například souhlas uživatele honitby A poté požádat místně příslušný odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál o povolení ke zřízení takové střelnice ve správním řízení. Právě střelba z historických, tedy obecně méně výkonných zbraní, je pro takové dočasné střelnice typická, i když většinou jde spíše o divadelní ukázky se slepou střelbou.

Nejdříve teoreticky, ale hlavně na vyhlédnutém místě v terénu se opakovaně stanoví podmínky pro technické a organizační zajištění takové akce. Několikrát se do detailů prověřují ze všech stran otázky bezpečnosti střelců, diváků i náhodně přítomných osob. Vydáním usnesení o povolení, podpisy, nalepením kolků a otištěním několika razítek, však činnost „policejních zbraňařů“ nekončí. Je třeba dohlédnout na striktní dodržování všech bezpečnostních předpisů a pravidel.

Při takové mimořádné příležitosti, která se konala 21.5., bylo však hlavně možné si prohlédnout uniformy, výstroj a historické zbraně nebo jejich repliky, s nimiž se v okolí Hradce Králové válčilo před více než 150 lety. Rakouský nadporučík v roli správce střelnice v bílém kabátě rázně velí, střelci ládují střelivo a v oblacích dýmu pálí na terče. Jen občas asi někoho v uniformách histrorických i policejních napadlo, že v lese Svíb, na jehož okraji sobotní manévry probíhaly, leží v šachtových hrobech stovky a tisíce vojáků, pro které to tenkrát nebyla hra ani cvičení. Důstojné a hlavně bezpečné připomenutí hrdinů i obětí této války, stejně zbytečné jako všechny ostatní, určitě stálo za měsíce příprav všemi zúčastněnými."

por. Iva Kormošová
25.5.2022, 11.10

vytisknout  e-mailem