Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Chraňte svůj majetek

MOSTECKO - Policie poskytuje užitečné rady. 

 

V posledním období se litvínovští policisté spolu s mosteckými kriminalisty zabývají s mírně zvýšenou majetkovou kriminalitou v obci Lom. Jedná se zejména o trestné činy vloupání v zahrádkářských kolonií, kdy si pachatelé zřejmě vybírají v tu dobu neobývané nemovitosti. Cílem zlodějů jsou zahradní domky, ale i jiné objekty jako jsou například kůlny a jiné příbytky.

Policie eviduje nejeden takový skutek v dané lokalitě. Koncem května se stal terčem zloděje zahradní domek, kdy neznámá osoba vstoupila na cizí pozemek a poškodila okno. Pachatel si odnesl motorovou pilu a úhlovou brusku. Majiteli zanechal hmotnou škodu několik tisíc korun. Jiné vloupání se odehrálo začátkem června. Kdosi poškodil vstup do zahradní kůlny a odnesl si vertikutátor, filtr, sekačku a další věci v hodnotě přesahující 30 tisíc korun.

V loňském roce zaznamenala mostecká policie v dané oblasti v období od ledna do konce května čtyři krádeže vloupáním. Letošní rok bylo oznámeno čtrnáct vloupaček za stejný časový úsek. Na všech případech policisté intenzivně pracují.

Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, a nejinak je tomu i v ČR, tak tato trestná činnost stále patří mezi ty nejpočetnější. Upozorňujeme na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

V souvislosti s touto skutečností apelujeme na všechny občany a to nejen na zahrádkáře v Lomu, ale i na majitele rodinných domů a bytů, aby byli obezřetní při odchodu a pokusili se lépe zabezpečit svůj majetek proti vniknutí nezvaného hosta. K této výzvě přidáváme několik užitečných rad.

Obecné rady a doporučení

  • Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
  • Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt, dům či zahradu.
  • Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).  
  • Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Velkým pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení.
  • Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se může prokázat dobrými referencemi, solidní firmy vám sestaví nabídku bezplatně
  • Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
  • Důležité je také udržování přehledného prostoru před domem či bytem. V případě domů je vhodné dobré osvětlení, upravená zeleň, prostor nezakrytý stromy apod.
  • K bezpečnostním opatřením patří i ochrana cenností. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance.
  • Praktické je také vytvořit soupis cenností, jejich fotografie a zapište si jejich sériová čísla. Pokud vám někdo tyto věci odcizí, zvýší se pravděpodobnost jejich nalezení a identifikace.
  • Základem prevence jsou také dobré vztahy se sousedy, všímání si pohybu cizích osob v domě nebo okolí. A do své domácnosti pusťte pouze známé nebo důvěryhodné osoby.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel.

1/Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.

2/ Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.

3/ Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

4/ Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

prap. Václav Krieger
KŘP Ústeckého kraje
oddělení tisku a prevence
10. června 2022

vytisknout  e-mailem