Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Bezpečně u vody po celé léto
RYCHNOVSKO - Divoká Orlice pod kontrolou policistů.
Preventivní opatření "Bezpečně u vody" proběhlo o tomto víkendu i u nás na části toku Divoké Orlice.
Vodáky vyhledávaná trasa řeky, linoucí se malebnými údolími, kamenitými scenériemi, hrady a zámky v blízkém okolí každoročně láká dospělé i děti. Proto se i letos policisté zajeli do několika kempů a vodáckých stanovišť na toku přesvědčit, zda i tato rekreanty a turisty oblíbená zábava probíhá v rámci pravidel, s ohledem na jejich bezpečnost.
Vodní radovánky jsou vyhledávány každou letní sezónu. Někdy se ale chvilka nepozornosti či nerozvážnosti může během mžiku změnit v nepříjemný zážitek nebo dokonce tragédií. Proto policisté v rámci tohoto bezpečnostního opatření už několik let oslovují veřejnost s radami, co lze udělat pro lépe a bezpečněji. A témat je hned několik - bezpečí koupajících se dětí, posádky plavidla, plavců, skoky do neznámé vody nebo třeba dodržování pravidel všech účastníků v plavebním provozu. S pobytem u vody se váže i téma bezpečnosti osobního majetku nebo vozidel.
Zejména děti a rodiče, ale i další účastníky vodních radovánek se policisté snaží upozorňovat na používání odpovídajících plovacích a záchranných pomůcek, na důležitost správného vyhodnocení plaveckých schopností a dovedností i aktuálního stavu a také na nezbytnost znalosti vodního terénu.
Vodáci, turisté i rekreanti, které naše hlídky potkaly, obdrželi kromě drobných upomínkových předmětů i letáky s nejdůležitějšími pravidly, z nichž některá uvádíme:
1. Plavba
- Už při přípravě plavby nezapomeň na vhodné plovací pomůcky pro celou posádku.
- Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s více nosnou přední částí a límcem, to zajistí ve vodě přetočení na záda. Při použití nezapomeň zapnout jistící popruh mezi nohami, aby vesta zůstala na svém místě.
- Riziko nepodceňuj ani, když jsi zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíš být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba samo nafukovací, se proto bude hodit i tobě.
2. Koupání
- Děti neplavci by neměly chodit do vody bez dozoru rodičů nebo někoho jiného, kdo ti při nesnázích pomůže. Neplavce nesmíme spustit ani na okamžik z očí.
- Dozor u vody může pro rychlou pomoc využít házecí pytlík, plovák, pěnovou žížalu, zkrátka cokoliv, čeho se můžeš při potížích zachytit.
- Každý neplavec by měl být vybaven odpovídajícími plaveckými pomůckami. Při jejich výběru je nutné zvažovat kvalitu materiálů a jejich funkčnost.
- Pro koupání v menší hloubce se hodí například plavecké vestičky se zajištěním proti vysvlečení nebo pěnové rukávky spojené s břišním pásem. Tyto pomůcky neslouží k plaveckému výcviku ani nenahrazují dozor, jen udrží dítě při potížích nad hladinou a to usnadní okamžitou pomoc. Tuto funkci naopak nezajistí plastové nafukovací kruhy nebo nekvalitní rukávky.
3. Plavání
- Před vstupem do vody vždy zvažte své plavecké schopnosti, ale i aktuální fyzický a zdravotní stav.
- Zejména na větších vodních plochách či tocích je důležité, aby byl plavec viditelný pro ostatní. Ať už pro ty na břehu nebo blížící se loď. K zviditelnění výborně poslouží plavecká bójka doplněná plaveckou čepicí v zářivé barvě.
- Plavecká bójka může posloužit i jako opora v případě vyčerpání či zdravotních obtížích. Při jejím výběru proto pečlivě vybírejte tvar i kvalitu materiálů.
Novinkou v opatření "Bezpečně u vody" jsou v tomto roce vzdělávací spoty. Ty se věnují tématu bezpečného koupání, bezpečnosti na plavidlech, zodpovědnému plavání i nebezpečí skoků do neznámé vody a vzhledem k tomu, že jsou cílené zejména na děti, jsou stylizovány do podoby počítačových her, kdy při chybném postupu herní život skončí známým GAME OVER. Ve spotech je šance na druhý pokus, ta v reálném životě ale nepřichází, proto je potřeba zejména děti vést k bezpečnému chování.
Spoty a více k tématu najdete ZDE.
por. Mgr. Alena Kacálková
18. července 2022