Znalecké zkoumání z odvětví chemie
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel se domáhal poskytnutí následujících informací:
„I) Kolik času KÚ přibližně přibližně zabere zkoumání chemické stopy, v níž očekáváme přítomnost účinné psychotropní látky (+)-1-fenyl-2-methylaminopropan?
II) Kolik takových vzorků KÚ denně v průměru zkoumá?
III.) Kolik gramů metamfetaminu se znaleckým zkoumáním průměrně spotřebuje? Pokud je tato hodnota různá pro metamfetamin base a hydrochlorid metamfetaminu, prosím, uveďte obě varianty.
IV.) Jaké je minimální hmotnost vzorku, kterou lze takto znalecky zkoumat?
V.) Jak se metoda detekce (+)-1-fenyl-2-methylaminopropanu, kterou užívá pro znalecké zkoumání KÚ, jmenuje?“
Policie České republiky poskytla žadateli následující informace:
Ad I)
Doba potřebná na identifikaci (2R)-1-Fenyl-2-methylaminopropanu, neboli levometamfetaminu, závisí na několika faktorech: jakou metodou je zapotřebí danou látku identifikovat, dále v jakém množství a v jakém skupenství je vzorek ke zkoumání předložen. Na tuto otázku lze odpovědět pouze časovým intervalem, který se pohybuje od desítek minut až po jednotky hodin (v extrémním případě se může jednat o jednotky dní).
Ad II.)
Na tuto otázkou nelze odpovědět, jelikož Kriminalistický ústav není rutinní pracoviště a identifikace jednotlivých stop je velmi proměnlivá. Velmi záleží na orgánech činných v trestním řízení, kolik zajistí stop a podá požadavků k jejich zkoumání na Kriminalistický ústav. Toto číslo se v průběhu roku velmi liší. Kriminalistický ústav nevede statistiku zkoumání dle jednotlivých analytů.
Ad III.)
Spotřeba vzorku ke zkoumání je závislá na množství a typu použitých metod a dále v jakém množství a skupenství byl vzorek předložen. Spotřeba vzorku se proto může pohybovat až v jednotkách gramů.
Ad IV.)
Kriminalistický ústav je schopen identifikovat metamfetamin již v nanogramovém množství.
Ad V.)
Pro identifikaci (2R)-1-Fenyl-2-methylaminopropanu jsou v Kriminalistickém ústavu využívány tři základní typy metod:
- Kvalitativní metoda vzestupné tenkovrstvé chromatografie (TLC) neznámých vzorků.
- Zkušební metoda KÚP-SOP-20 „Identifikace neznámých látek metodou infračervené spektroskopie“.
- Zkušební metoda KÚP-SOP-21 „Identifikace látek metodou kapilární plynové chromatografie v kombinaci s hmotnostní spektrometrií“ včetně chirální rezoluce.
Za správnost vyhotovení:
kpt. JUDr. Ing. Vladimír Godla