Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje
Při záchraně života jde opravdu o sekundy
BLANENSKO: Žáci se učili poskytovat první pomoc.
O lidském životě rozhoduje každá sekunda, o tom se dnes přesvědčili i žáci Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav, kteří v těchto dnech absolvují adaptační kurz na Macoše. Žáci si měli možnost pod vedením zkušených instruktorů ze Školního policejního střediska Brno vyzkoušet záchranu lidského života. Instruktoři nastínili žákům scénář, kdy hlavní roli sehrál „padesátiletý muž“, který právě zkolaboval. Žáci se měli rozhodnout, co udělají jako první a jak budou postupovat při záchraně lidského života. Následně byl jejich postup vyhodnocen instruktory a ukázán správný postup při poskytování laické první pomoci. Při praktické ukázce si žáci uvědomili, jak moc je důležité si umět říct o pomoc kolemjdoucích (pokud se zde nachází) a jak podstatné je, aby konkrétní osobě určili, co má udělat, např. zavolat záchranku. Stává se, že pokud je na místě více přihlížejících a zachránce požaduje, aby někdo zavolal záchrannou službu, tak ji nevolá nikdo a jen se po sobě ostatní dívají, kdo by to „měl“ udělat, proto je vhodné vždy označit konkrétní osobu, která má volat, dále určit toho, kdo půjde např. zdravotnické záchranné službě naproti k nejbližšímu rozcestí, aby ji lépe nasměroval. Velmi důležité také je, aby se měl s kým zachránce střídat při nepřímé srdeční masáži, aby nedošlo k jeho totálnímu vyčerpání ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Mladí zachránci měli možnost si vyzkoušet záchranu lidského života i za využití AED, což je automatizovaný externí defibrilátor, který slouží k laické resuscitaci. AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy a případně doporučit podání elektrického výboje. V současné době se s těmito přístroji můžeme setkat na mnoha místech, např. v nákupních centrech, na náměstích větších měst, na úřadech, ale také v některých policejních vozech. Obsluha AED je díky mluveným pokynům velmi jednoduchá.
Při záchraně lidského života může také pomoc mobilní aplikace Záchranka, která je oficiální aplikací Zdravotnické záchranné služby ČR. Tato aplikace dokáže záchranářům odeslat vaši přesnou polohu, dále dokáže zprostředkovat přenos obrazu mezi vámi a operátorem tísňové linky a také zde naleznete spoustu užitečných informací, které slouží pro záchranu života.
Závěrem musíme pochválit všechny žáky, kteří nám během praktického nácviku předvedli, jak by poskytli první pomoc u osoby, kterou postihla náhlá zástava oběhu. Počínali si opravdu profesionálně a věříme, že pokud by se jednalo o skutečný případ náhlé zástavy oběhu, tak by při poskytování první pomoci skvěle obstáli.
por. Ing. Bc. Miroslav Měchura, MBA, LL.M., 7. září 2022