Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Plot, zastávka, příkop
JIČÍNSKO – Řidič dostal na mokré vozovce smyk.
Tetín - 14.11.2022Déšť má na svědomí stovky dopravních nehod, proto je nutné přizpůsobit rychlost jízdy, a to zejména v zatáčkách. Nepřizpůsobená rychlost při projetí zatáčkou byla příčinou včerejší (14.11.) havárie, ke které jičínští policisté vyjížděli. Naštěstí se obešla bez zranění.
K havárii došlo krátce po šesté hodině ranní na silnici II. třídy v obci Tetín. Dvacetiletý řidič automobilu Škoda Fabia jedoucí od Miletína směrem na Lázně Bělohrad nepřizpůsobil rychlost své jízdy a na mokré vozovce dostal smyk, vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil do drátěného plotu, následně projel autobusovou zastávkou a zastavil až v příkopu. Celková hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na 120 tisíc korun. Přítomnost alkoholu vyloučili policisté provedenou dechovou zkouškou a za přestupek v dopravě řidiči udělili pokutu příkazem na místě ve výši 2000 korun.
Jak na jízda autem v dešti?
Mokrá vozovka, déšť a s tím související také snížená viditelnost má na svědomí stovky dopravních nehod, kterým se dá předejít dodržováním jednoduchých zásad. Když je vozovka mokrá, tenký film vody na jejím povrchu zapříčiňuje ztrátu trakce pneumatik.
Opatrnosti není nikdy dost, a proto si pozorně přečtěte, jak a co dělat za nepříznivého počasí. Nezapomínejte, že o vozovku se dělíte i s jinými řidiči a každý z nás si přeje dorazit bezpečně do cíle své cesty.
- Při jízdě v nepříznivém počasí byste měli jezdit pomaleji, a proto počítejte s delším cestovním časem než za optimálních povětrnostních podmínek.Mějte na paměti, že pomalejší nebudete jen vy, ale i ostatní účastníci silničního provozu. Proto vyrazte na cestu dříve, abyste se vyhnuli zbytečně riskantní rychlé jízdě, kterou neohrožujete pouze sebe, ale i jiné.
- Brzděte dříve a s menší silou, jako byste to dělali za suchého počasí. Dřívější a jemnější brzdění zvětšuje brzdnou dráhu mezi vámi a autem před vámi a také dáváte včas na vědomí řidiči za vámi, že zpomalujete. Nezapomínejte ani na signalizaci směru, aby ostatní řidiči věděli o vašich úmyslech. Zatáčkami projíždějte pomaleji a ne takovou rychlostí jako za sucha.
- Nepoužívejte tempomat. Pokud dostanete aquaplaning, při použití tempomatu je dost pravděpodobné, že vaše auto ještě více zrychlí. Tempomat také snižuje řidičovu ostražitost a tím, že nemá nohy na pedálech, se zvyšuje jeho reakční doba v nebezpečných situacích.
- Pokud je déšť příliš intenzivní a nevidíte cestu ani auta před sebou, přibližte se na krajnici a déšť přečkejte.
- Následujte auto před vámi. Nechte auto před vámi, aby vás vedlo, ale samozřejmě dodržujte bezpečnou vzdálenost, abyste v případě kritické situace stihli zabrzdit. Udržujte větší vzdálenost mezi autobusem nebo kamionem. Extra velké pneumatiky velkých automobilů rozprašují množství vody do ovzduší, což může nepříjemně blokovat výhled. Vyhněte se předjíždění, ale pokud už musíte autobus nebo kamion předjet, učiňte tak rychle a hlavně na bezpečném úseku.
- Odmlžte si okna. Déšť zapříčiňuje rychlé zamlžování skel. Zapněte si odmlžovače skel, a pokud máte v autě klimatizaci, zapněte ji.
- Pokud se vaše auto dostane do aquaplaningu, nebrzděte prudce a netočte volantem, protože ho můžete přivést do smyku. Pomalu dejte nohu z plynu a pokračujte v přímé jízdě, dokud se kola nedostanou znovu na vozovku. Pokud musíte brzdit, dělejte tak přerušovaně (pokud máte ABS, zatlačte na pedál).
por. Ing. Eliška Pospíšilová
15.11.2022, 8:35