Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Se začátkem nového roku se policisté opět zaměřili na bezpečnost chodců
KRAJ - Během prvních lednových dní vyjížděli policisté k 5 dopravním nehodám s účastí chodců, v jednom případě bylo zraněno malé dítě.
V novém roce opět pokračují preventivní akce cílené na jedny z nejzranitelnějších účastníků silničího provozu, kterými jsou bezesporu chodci a cyklisté.
Společně se zástupci BESIP pro Liberecký kraj a také s Týmem silniční bezpečnosti na různých stanovištích v celém Libereckém kraji oslovují policejní preventisté zejména chodce, na které apelují, jak moc je důležité pohybovat se bezpečně v silničním provozu a zároveň být dobře vidět pro ostatní účastníky. Vysvětlují občanům, jak správně umístit reflexní prvky, a to nejen na své oděvy.
Každý oslovený obdržel od policistů a zástupců BESIP reflexní prásku nebo jiný reflexní doplněk.
Připomeňme si povinnosti chodců, na které poukazuje § 53 odst. 9 z.č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Jeho znění je následovné: „Chodci, kteří se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlení, jsou povinni mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích." Ačkoliv se tato povinnost přímo nevztahuje na chodce, pohybující se v obci, i zde je nutné mít na mysli, že i obec sama o sobě nemusí být plně osvětlena a skýtá spoustu tmavých zákoutí, kde je možné snadno přehlédnout špatně označeného chodce či cyklistu.
- Viditelnost lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení, nášivek a doplňků ze speciálních materiálů.
- Nejlépe je používat různé prvky z reflexních materiálů, ať už to jsou reflexní pásky, přívěsky, tak i různé tašky a batohy s těmito prvky. Pokud právě u sebe žádný z těchto prvků nemáme, pomůže ke zvýšení naší viditelnosti i obyčejná baterka, či rozsvícený mobilní telefon.
- Je dobré reflexní materiály i různě kombinovat a také je vhnodně umístit - nejlépe na pohybující se části těla, tedy dolní a horní končetiny.aždý oslovený obdržel reflexní pásku nebo jiný reflexní doplněk např. nákupní tašku s reflexními prky či reflexní přívěsek.
Kromě dobré viditelnosti by chodci měli také dbát na dodržování pravidel silničního provozu. Mnohdy se setkáváme s neukázněností chodců, kdy přebíhají na červenou nebo si při přecházení ani nerozhlédnou a bezhlavě vběhnou do vozovky. Také by měli mít na paměti, že nemají ne přechodech pro chodce absolutní přednost před řidiči. Vždy je dobré udržovat s řidiči oční kontakt a někdy je lepší raději chvíli počkat a přejít, až když máme úplnou jistotu, že je to pro nás bezpečné ze všech směrů. Chodci by si měli zase uvědomit, že musejí dát vždy přednost vozidlům s právem přednosti jízdy, pokud tato vozidla jedou se zapnutými majáky, a nevbíhat jim do jízdní dráhy.
Nejen chodci, ale i řidiči by měli být velmi obezřetní, zejména v těchto zimních dnech, kdy je vidtelnosti i přes den nižší a také v noční době. Řidiči by měli dbát velké opatrnosti v blízkosti přechodů, které ne vždy a všude bývají dobře nasvícené. Dalším úskalím bývají kruhové objezdy, v jejichž blízkosti se nacházejí přechody pro chodce a řidiče při výjezdu mnohdy překvapí přebíhající chodec.
Dopravní nehody s účastí chodců bývají mnohdy s vážnými až tragickými následky, neboť chodci nejsou nijak chráněni. V prosinci roku 2022 vyjížděli policisté v Libereckém kraji k 8 dopravním nehodám, kde došlo ke střetu s chodcem. Z toho ve 3 případech se jedanalo o dítě. Naštěstí se tyto nehody obešly bez vážnějších následků. Od začátku ledna jsme řešili již 5 dopravních nehod s účastí chodce, z toho v jednom případě bylo zraněno malé dítě. Převážná většina těchto nehod se odehrála na přechodech pro chodce.
Prioritou všech policistů je především vaše bezpečí, vaše životy a zdraví a vy jste ti, kdo mohou zodpovědným přístupem přispět ke snížení střetů s chodci a tím i následků.
12. 1. 2023
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje