Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kdy policista plní služební povinnosti, stejnokroj

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žádost a odpověď:

Abychom se trochu posunuli dál v našich případech, kdy policisté zneužívají své postavení, tak bychom potřebovali vědět, jak je definováno plnění služebních povinností? Tedy pokud možno citovat zákon, metodiku, či jiný dokument, existuje-li.

Jde nám o to stanovit, jak se pozná na ulici, když je policista řádně ustrojen ve stejnokroji, jestli je ve službě, nebo ne? Jestli plní služební povinnost, nebo ne?

Náš dotaz můžeme přiblížit jako třeba:

Je plnění služebních povinností jízda služebním vozem na nákup v Lidlu?

Je plnění služebních povinností jízda služebním vozem z nákupu v Lidlu na služebnu?

Je plnění služebních povinností jízda služebním vozem na místo, kde pak budou tímto vozem měřit rychlost projíždějícím řidičům? Nebo je plnění služebních povinností až samotná činnost na tomto místě, tedy měření rychlosti?

Je plnění služebních povinností sezení na služebně?

Je plnění služebních povinností sezení na toaletě?

Je plnění služebních povinností sezení ve služebním voze, které právě měří rychlost nebo dohlíží na provoz?

Tady bychom také potřebovali zodpovědět tyto konkrétní dotazy formou ano/ne.“

Vaši žádost jsme posoudili a poskytujemeVáminformace:

Povinný subjekt v prvé řadě zohlednil skutečnost, že dle § 2 odst. 4 InfZ se povinnost poskytovat informace netýká dotazů na názory a vytváření nových informací a zároveň podle § 3 odst. 3 InfZ se informací pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, který je zaznamenaný na jakémkoliv nosiči.

Co se týče pojmu služební povinnost, tento je primárně obsažen v zákoně č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, např. v § 17, § 45, § 46, § 49 nebo v § 50. Zákon tento pojem přímo nedefinuje. Komentář k tomuto zákonu pod názvem „Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů s komentářem, poznámkami a judikaturou“, 3. aktualizované vydání, autorů Petra Tomka a Zdeňka Fialy na str. 236 ve vztahu ke služební povinnosti uvádí: „Může jít o povinnost stanovenou zákonem o služebním poměru nebo jiným právním předpisem, popř. služebním předpisem, stejně jako o povinnost uloženou rozkazem nebo pokynem vedoucího příslušníka.“ Z toho lze dovodit, že se jedná o velmi široce koncipovaný institut zahrnující v sobě i jednotlivé rozkazy nadřízeného.

Policista nemusí po celou dobu, kdy je oděn do služebního stejnokroje, plnit služební povinnost, neboť není např. vyloučeno, aby ve služebním stejnokroji čerpal přestávku na jídlo a odpočinek podle § 60 odst. 1 zákona č. 361/2003 Sb., která se nezapočítává do doby služby. Podle konstantní judikatury není nošení služebního stejnokroje po dobu přestávky samo o sobě omezením, které by bylo možné považovat za výkon práce, resp. služby (např. rozsudek KS v Ostravě, pob. v Olomouci č. j. 65 Ad 9/2017-53).

K dále uváděným otázkám se vyjadřujeme v obecné rovině, nikoliv jednotlivě s ohledem na nadnesený charakter některých dotazů. Jízda služebním vozidlem za účelem provádění měření rychlosti vozidel, provádění samotného měření, stejně tak i jízda služebním vozidlem za jiným účelem, je plněním služebních povinností, a to i v případě pokud je účelem předestřený „nákup v Lidu“. Mezi služební povinnosti policistů totiž patří mimo jiné např. i zabezpečení stravy osobám umístěným v policejních celách a nákup potravin v prodejně je jedním ze způsobů tohoto zabezpečení. Policisté samozřejmě plní služební povinnosti i na dotazované služebně.

vytisknout  e-mailem