Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům

NÁCHODSKO - Prevence internetových podvodů. 

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům 27.2.2023V pondělí dne 27. 2. 2023 ve večerních hodinách proběhla v rámci jednání náchodského zastupitelstva v divadle Dr. Čížka v Náchodě přednáška policejního preventisty k aktuálním případům kyberkriminality. Preventista upozornil přítomné zastupitele a veřejnost na problematiku podvodů v internetovém prostředí.

Více jak šedesát přítomných si poslechlo, na co si dát pozor:

Potenciální obětí je kdokoli, kdo užívá internet, bez ohledu na vzdělání!
Pachatelé internetové kriminality už se neorientují pouze na seniory, ale i na mnohem mladší generace lidí. Potenciální obětí nejsou již nějakou dobu lidé s nižším stupněm vzdělání, ale strmě vzrůstá počet poškozených se středním, ale i s vysokoškolským vzděláním. Dokonce poškození v některých případech bývají vzdělaní přímo v oboru, kde k podvodu dojde, neboť pachatelé umí člověka dokonale přesvědčit.

Pokud nemáte mnoho peněz na účtu, pachatel si na Vás může vzít i úvěr!
Může se zdát, že pokud člověk nemá finanční prostředky ve vyšších řádech, nemůže o nic přijít. Nicméně opak je pravdou, neboť v případě napadení účtu si pachatelé sjednají jménem poškozeného úvěr, a to i v řádech desetitisíců nebo až stovek tisíc korun. Bankovní společnosti v takovém případě požadují splatit dlužné částky, neboť poškozený se při sjednání bankovního účtu zavazuje, že znemožní přístup k účtu jakýmkoli nepovolaným osobám. Pachatelům se osvědčily programy pro vzdálený přístup. Pokud po Vás někdo bude chtít instalaci v souvislosti s úhradou nějakého zboží, zpozorněte a nejlépe nic neinstalujte!

Podvody jsou čím dál rafinovanější, všímejte si drobností!
Dnešní podvody už nejsou, co bývaly, nejsou již psané lámanou češtinou, ale jsou čím dál rafinovanější a jsou psané bez gramatických chyb, skloňování v nich je již prakticky samozřejmostí. V některých případech odkazy na falešné stránky, tvářící se jako originální, se mnohdy liší v základním názvu webové adresy nebo v neobvyklé koncovce webové adresy, případně na první pohled v neaktivních odkazech na stránce, například dole ve smluvních podmínkách.

Přes odkaz se nepřihlašovat do internetového bankovnictví!
Doporučujeme, aby uživatelé se nepřihlašovali přes zaslaný odkaz do internetového bankovnictví a přihlašovali se podle své ověřené zvyklosti, a to zadáním webové adresy ručně nebo například prostřednictvím bezpečně vytvořené ikony na ploše. V ideálním případě použít ověřenou aplikaci banky v mobilním telefonu. Pokud zadáváte název banky do vyhledávání, může se na prvních místech zobrazit i podvodná stránka k nerozeznání od té pravé.

Podvedených přibývá na straně prodávajících!
Jedním z nejčastějších podvodů je, že poškozený nabídne již použitou věc na některých z bazarových portálů a ozve se mu podvodník s tím, že mu zašle webový odkaz, kde žádá, aby poškozený uvedl údaje ke svému bankovnímu účtu. Jakmile Vám kupce navrhuje složitější postup, doporučujeme od takového nákupu raději ustoupit a volit osvědčené formy, kupříkladu osvědčený obchod, e-obchod či případně zvolit dobírku u méně osvědčeného prodejce.

Méně někdy může být více!
Lepší je zaplatit o pár korun více než přijít o všechny finanční prostředky. Jakmile Vás kdokoli tlačí k jakémukoli nákupu nebo pod záminkou ochrany finančních prostředků nutí činit nějaké kroky, je zapotřebí zachovat chladnou hlavu. I v takovém případě postupujte běžným způsobem, prostřednictvím přihlášení do svého bankovnictví, případně navštivte přímo pobočku bankovní společnosti.

Na druhé straně nemusí být ten, za koho se vydává!
Pozornost věnujte především tomu, pokud Vám bude volat nějaká instituce a telefonát Vám přijde neobvyklý. Jsou evidovány případy, kdy se někdo vydával za bankovního úředníka nebo policistu. Nikdo z banky, ani policista od Vás nebude chtít, abyste se kamkoli přihlašovali prostřednictvím svých údajů k internetovému bankovnictví. Mějte se na pozoru, pokud vás například někdo z banky vyrozumí o tom, že za chvíli bude volat policie a opravdu se tak stane. Pokud si nebudete jisti, je třeba takovou podezřelou komunikaci přerušit a sám se informovat na telefonním čísle svého osobního bankéře či kontaktovat linku Policie ČR 158.

Shrnutí nejčastějších typů podvodů i se způsobem provedení můžete nalézt i na následujícím prvním a druhém odkazu.

por. Mgr. Miroslav Mervart
16.3.2023, 07:40

Odkazy do noveho okna

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům 27.2.2023

Přednáška o kyberpodvodech náchodským za... 

Detailní náhled

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům 27.2.2023

Přednáška o kyberpodvodech náchodským za... 

Detailní náhled

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům 27.2.2023

Přednáška o kyberpodvodech náchodským za... 

Detailní náhled

Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům 27.2.2023

Přednáška o kyberpodvodech náchodským za... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem