Použití slova „policie“
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požádal o následující informace:
„1. Jakým způsobem se posuzuje / prověřuje/ důvěryhodnost právnického subjektu, který žádá o souhlas s použitím slova „POLICIE“ ve svém názvu
2. Zda se ochrana názvu českého slova POLICIE v názvu právnického subjektu vztahuje i na slovo „POLÍCIE“ ( což je název Policajného zboru Slovenskej republiky), a pokud ano, tak dle jakého právního předpisu, když se jedná o ozbrojený sbor cizího státu .
3, Zda se ochrana názvu slova „POLICIE“ vztahuje i na slovo“ POLICIJE „. Dle písemného sdělení Ministerstva vnitra se ochrana názvu na slovo „ POLICIJE“ nevztahuje, protože se nejedná o slovo odvozené.“
Policie České republiky sdělila žadateli následující informace týkající se problematiky udělení výjimky k užití slova „policie“ v názvu právnické osoby1). K předmětné problematice a jednotlivým dotazům sdělujeme následující skutečnosti:
„1. Jakým způsobem se posuzuje / prověřuje/ důvěryhodnost právnického subjektu, který žádá o souhlas s použitím slova „POLICIE“ ve svém názvu “
Policie České republiky (PČR) z otevřených informačních zdrojů a dále z interních informačních zdrojů neveřejného charakteru soustředí relevantní údaje týkající se zájmových subjektů a jejich aktivit a na základě těchto objektivních informací osoba oprávněná jednat jménem PČR rozhodne v rámci kompetencí svěřených právním řádem České republiky.
„2. Zda se ochrana názvu českého slova POLICIE v názvu právnického subjektu vztahuje i na slovo „POLÍCIE“ ( což je název Policajného zboru Slovenskej republiky), a pokud ano, tak dle jakého právního předpisu, když se jedná o ozbrojený sbor cizího státu. “
Na slovo POLÍCIE (genitiv slovenského výrazu POLÍCIA) se ochrana poskytovaná právním řádem České republiky nevztahuje.
V situaci, kdy by zájmový výraz cizího jazyka byl používán specifickým způsobem v souvislostech důvodně navozujících zdání, že se jedná pouze o písařskou nesprávnost reprodukce slova „policie“ v českém jazyce, lze takové jednání považovat za účelové obcházení zákona.
„3, Zda se ochrana názvu slova „POLICIE“ vztahuje i na slovo“ POLICIJE „. Dle písemného sdělení Ministerstva vnitra se ochrana názvu na slovo „ POLICIJE“ nevztahuje, protože se nejedná o slovo odvozené. “
Na výraz POLICIJE se ochrana poskytovaná právním řádem České republiky nevztahuje, protože v českém jazyce jej nelze považovat za slovo „policie“ nebo slovo od něj odvozené.
Zájmový termín v daných souvislostech je zřejmě osobitý výraz s největší pravděpodobností inspirovaný některými baltskými, balkánskými nebo západoslovanskými jazyky (lotyština, litevština, srbochorvatština a polština). Použití v češtině neexistujících slov, jako jsou např. POLICIJE nebo POLYCYE zakázáno není.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1]) Zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky:
„§ 99
Ochrana názvu policie
(1) Nestanoví-li jiný právní předpis jinak, nesmí být slovo „policie“ nebo slovo od něj odvozené obsaženo
a) v obchodní firmě,
b) v názvu právnické osoby, nebo
c) v názvu orgánů nebo organizačních článků právnických osob a jiných organizací.
(2) Výjimku ze zákazu stanoveného v odstavci 1 může udělit policejní prezident. Výjimku policejní prezident neudělí, pokud by použití slova „policie“ nebo slova od něj odvozeného ohrozilo dobrou pověst policie nebo bylo způsobilé vzbudit dojem souvislosti osoby nebo organizace s policií.“
pplk. JUDr. Lucie Žárská, 28. 6. 2023