Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Shiba Inu na Kopidlnsko nepřiletěl

JIČÍNSKO – Policisté přijali oznámení o podvodném inzerátu. 

O tom, že zvířata se vyplatí kupovat osobně u chovatele, se přesvědčila 32letá žena z Jičínska, která zřejmě naletěla doposud neznámému pachateli. Štěně svého čtyřnohého kamaráda plemena Shiba Inu si koncem června vyhlédla prostřednictvím internetového inzerátu. Za jedenáctitýdenní fenku měla žena zaplatit částku 6 tisíc korun přes platební bránu WorldRemit. Jelikož poškozené nešel na uvedené platební bráně vytvořit účet, zaslala číslo své karty prodávajícímu a platbu kartou potvrdila. Následně obdržela kupní smlouvu, kterou podepsala a odeslala zpět prodávajícímu. Po hodině již obdržela zprávu, že štěně čeká v Itálii na vzlet, nicméně je třeba uhradit vratnou zálohu na přepravní box, krmení a vakcinaci. Celkem tak žena zaplatila přes 41 tisíc korun, avšak štěně do dnešní doby neobdržela.

Obzvláště živá zvířata se proto vyplatí kupovat u chovatele osobně. Před nákupem ověříte jejich zdravotní stav nebo i to, v jakých podmínkách jsou chována. Apelujeme na občany, buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Několik rad při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
  • Nezasílejte finanční prostředky platebními službami (jako například Western Union, WorldRemit, PayPal) neznámým osobám.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.

por. Ing. Eliška Pospíšilová
11.7.2023, 9:50

vytisknout  e-mailem