Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyrozumění oznamovatele přestupkového jednání

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatel požadoval poskytnutí následujících informací:

Případ první:

Učiněno oznámení (elektronicky) na nepříslušné oddělení Policie ČR ve vztahu k přestupku - toto oddělení mě vyrozumí, že věc je zadokumentována, ale jelikož oddělení není příslušné věc projednat, postupují věc na místně, případně věcně, příslušné oddělení.

Případ druhý:

naprosto shodné s "prvním případem", oddělení policie o postoupení mne nevyrozumívá, ale o ukončení v zákonné lhůtě mne vyrozumí až oddělení, které je příslušné a případ zákonným způsobem ukončí.

     A mne tedy zajímá, jak to má být správně a na základě jakého interního aktu řízení, případně legislativního rámce. Praxe je velice rozdílná a myslím si, že postup je někde zcela jasně dán, vzhledem k tomu, že vyrozumění je nepochybně zpoplatněno (cena za datovou zprávu, případně doručení písemnosti s dodejkou) atd.

Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a v obecné rovině sdělila, že Policie České republiky v případě vyrozumění oznamovatele přestupkového jednání postupuje dle § 74, bod č. 4, zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Cituji: "Orgán policie na požádání vyrozumí do 30 dnů oznamovatele přestupku o provedených opatřeních".

Z tohoto ustanovení vyplývá, že obě varianty o vyrozumění oznamovatele přestupkového jednání uváděné ve Vašem dotazu jsou správné.

pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 18. 9. 2023

vytisknout  e-mailem