Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vzdělávání příslušníků policie

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

 

Žadatel požadoval poskytnutí následujících informací:

Jakými způsoby a systémy jsou vzděláváni příslušníci služby dopravní policie, služby kriminální policie a vyšetřování, služby pořádkové jednotky a jaké jsou další formy vzdělávání pro příslušníky policie podle interního aktu řízení policie?

Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a sdělila žadateli, že příslušníci Policie České republiky prochází systémem vzdělávání, který upravuje pokyn policejního prezidenta č. 316/2017, o profesním vzdělávání. Vzdělávání policistů služby pořádkové policie, dopravní policie a služby kriminální policie a vyšetřování je nastavováno na základě identifikace potřeb výkonu služby ve spolupráci gestorů problematik a Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Policista zařazený v rámci některé se zmíněných služeb své znalosti a dovednosti potřebné pro výkon svého služebního místa nebo vykonávanou činnost v rámci svého služebního zařazení získá nejprve vzdělávací aktivitou spadající do „kvalifikační přípravy“. Jedná se o vzdělávací aktivity, prostřednictvím kterých policista získá kvalifikaci nezbytnou pro plnění dalšího odborného požadavku (dále také „DOPOŽ“) uvedeného na systemizovaném služebním místě. Případně může jít o vzdělávací aktivitu, prostřednictvím které absolvent získá kompetence pro výkon činností vyplývajících z náplně daného služebního místa. Mezi takové vzdělávací aktivity patří v první řadě základní odborná příprava (dále také „ZOP“) jako vstupní vzdělávání policisty (s ohledem na vnitřní členění Policie České republiky v rámci zmíněných čtyř základních linií služby - pořádkové, dopravní, cizinecké a kriminální policie a vyšetřování, je studium ZOP rozděleno podle jednotlivých služeb) a dále navazující vzdělávání zaměřené na specifika dané služby.

Navazujícím vzděláváním mohou být vzdělávací aktivity „další odborné přípravy“, které jsou zaměřeny na aktualizaci, prohlubování, udržení nebo obnovení získaných kompetencí. Takovými vzdělávacími aktivitami mohou být prolongace kvalifikačních kurzů, jejichž platnost kvalifikace je časově omezena.

Další možností vzdělávání jsou vzdělávací aktivity „doplňující přípravy“, které jsou zaměřeny na zvláštnosti výkonu služby konkrétního organizačního článku Policie České republiky. Takovými vzdělávacími aktivitami jsou ve většině případů metodická zaměstnání nebo krátkodobé kurzy zaměřené na aktuálně řešenou problematiku.

S ohledem na specifika obsahu, rozsahu učiva a použitých metod vzdělávání mohou kurzy probíhat denní nebo kombinovanou formou vzdělávání, případně distanční formou vzdělávání (e-learning), která je v poslední době čím dál více využívána.

pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 18. 9. 2023

vytisknout  e-mailem