Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Kriminalistický ústav pořádal koncert k 65. výročí své existence

V průběhu koncertu bylo předáno několik významných ocenění 

 

Ve Velkém sále Kongresového a společenského centra České národní banky v Praze se 12. prosince 2023 – v den 65. výročí vzniku Kriminalistického ústavu – konal koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který důstojně připomněl oslavy tohoto významného jubilea. 

Koncertu se zúčastnili náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Kubík, další významní hosté z řad Policie ČR, Ministerstva vnitra, justice, Vojenské policie, Celní správy ČR, Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Slovenskej republiky a dalších institucí, s nimiž ústav dlouhodobě a úzce spolupracuje. Největší část obecenstva tvořili současní a bývalí pracovníci Kriminalistického ústavu a jejich rodinní příslušníci.

Ředitel Kriminalistického ústavu Ľuboš Kothaj ve svém úvodním projevu připomněl, že 12. prosinec 1958 není jen významným dnem vzniku Kriminalistického ústavu, ale rovněž i významným dnem v historii kriminalistickotechnické a znalecké služby. Zmínil, že útvar sice vznikl institucionalizací v 60. letech minulého století, ale jeho počátky lze sledovat mnohem dřív. „Nějaký František Protivenský se již na začátku minulého století vydal do Vídně na zkušenou a do českých zemí přinesl daktyloskopii a antropometrii. A to byl asi základ kriminalistickotechnické a znalecké služby u nás,“ uvedl ředitel Kothaj a vyjmenoval některé milníky pětašedesátileté historie Kriminalistického ústavu. „V 70. letech minulého století jsme zavedli instrumentální metody, které nám umožnily zkoumat mikrostopy. Přišla lepší zobrazovací technika. Od 90. let minulého století využíváme analýzu DNA, která znamenala velký pokrok v oblasti individuální identifikace. Ve stejné době se rozvinulo také zkoumání výpočetní techniky, analýzy dat a zkoumání nosičů dat. Teprve nedávno jsme zavedli do praxe genetiku rostlin a zvířat,“ uvedl ředitel  a dodal, že ústav čekají do budoucna další výzvy – bude muset reagovat na nový fenomén – rozmach umělé inteligence a najít efektivní a rychlý způsob zpracování velkého objemu dat ve všech odvětvích zkoumání. Krátce hovořil také o úloze Kriminalistického ústavu v oblasti metodiky, vzdělávání a aplikovaného vývoje, ve kterém ústav, jako jediná policejní vědecká instituce, dosahuje vynikajících výsledků. Ředitel ve svém vystoupení vyzdvihl roli a důležitost kriminalistických techniků, kteří vyhledávají a zajišťují stopy na místě činu, a roli znaleckých pracovišť – odborů kriminalistické techniky a expertiz na krajských ředitelstvích, jež podle něj tvoří hlavní páteř znalecké služby. V závěru svého vystoupení poděkoval všem, kteří se podíleli a podílejí na činnosti a rozvoji Kriminalistického ústavu a kriminalistickotechnické a znalecké služby.

Předání policejních ocenění   
Průběh slavnostního večera zpestřilo předání významných ocenění pracovníkům Kriminalistického ústavu, odborů kriminalistické techniky a expertiz, skupin kriminalistické techniky, zástupcům spolupracujících útvarů a vzácným hostům.

Medaili I. stupně za dosažení vynikajících výsledků a dlouhodobé iniciativní plnění služebních nebo pracovních povinností v souvislosti se zajišťováním bezpečnosti převzali Dana Kvítková,  Marie Hes Svobodová a Petr Švarc z Kriminalistického ústavu.

Medaili Za zásluhy o bezpečnost za dlouhodobé příkladné osobní služební úsilí a iniciativu a vynikající výsledky na úseku rozvoje forem, prostředků a metod policejní služby a vzdělávání převzala Martina Luňáková z Kriminalistického ústavu.

koncert 14Pamětní bodák za mimořádné zásluhy o policii obdržel Michael Roman z Kriminalistického ústavu. Expert Michael Roman působil v Kriminalistickém ústavu 20 let na oddělení chemie a fyziky. Svůj profesní život zasvětil zkoumání drog, omamných a psychotropních látek a jedů. Zpracoval tisíce znaleckých výstupů, účastnil se desítek odborných výjezdů zejména pro Národní protidrogovou centrálu, aktivně se zapojoval do výzkumné činnosti, podílel se na výchově nových specialistů a prezentaci Kriminalistického ústavu u nás i v zahraničí. Svojí dlouholetou činností významně přispěl k rozvoji kriminalistické chemie v České republice. V roce 2023 dovršil věkovou hranci pro odchod do důchodu. Ocenění je výrazem uznání a poděkování za jeho mimořádnou službu pro Policii ČR.    


Cenu za vědu, výzkum a inovace za rok 2023 získal kolektiv oddělení chemie a fyziky Kriminalistického ústavu. Cenu převzali Ivana Turková za úsek fyzikální chemie a Michael Roman za úsek kriminalistické chemie. Experti oddělení chemie a fyziky se za uplynulých sedm let podíleli na řešení 12 výzkumných projektů v rámci programů bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra. Mimo to se aktivně zapojovali do dalších výzkumných úkolů v oblasti institucionální podpory. Ve své činnosti dosáhli vynikajících výsledků a hodnocení. Všechny typy výsledků, kterých bylo dosaženo v rámci výzkumných projektů a úkolů – ať již se jedná o softwarové aplikace, forenzní databáze nebo certifikované metodiky, byly po ukončení projektu či úkolu úspěšně implementovány do znalecké praxe. Za vše lze zmínit projekty: Profidrog, Minerál či Pigment a úkoly Chemis nebo Sklodat.
(Cena za vědu, výzkum a inovace byla zavedena v roce 2022. Každoročně ji mohou získat nejlepší výzkumníci nebo výzkumný kolektiv Kriminalistického ústavu na návrh Vědecké rady Kriminalistického ústavu.)

Cenu za celoživotní mistrovství v oblasti kriminalistické techniky a expertiz za rok 2023 převzali: Jiří Sládek z oddělení kriminalistické techniky Územního odboru Rokycany, Stanislav Komárek z oddělení kriminalistické techniky Územního odboru Tachov, Jaroslav Vaněk z Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, Rudolf Bubla z Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, Tomáš Kubů z Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.
(Cenu uděluje ředitel Kriminalistického ústavu od roku 2002 pracovníkům odborů kriminalistické techniky a expertiz nebo oddělení kriminalistické techniky na návrh příslušného vedoucího.)

koncert 25Výroční cenu ředitele Kriminalistického ústavu za rok 2023, získal znalec v odvětví chemie Ivo Beroun. Expert Ivo Beroun pracuje v Kriminalistickém ústavu od roku 2011 na oddělení chemie a fyziky. Dlouhodobě se věnuje analýzám výbušnin a povýbuchových zplodin. V této specializaci byl do nedávna jediný v rámci znalecké služby Policie ČR. Aktivně se zapojuje do výzkumné činnosti, podílel se na několika grantových projektech, jejichž výsledky úspěšně prezentoval na konferencích u nás i v zahraničí. Působí také jako interní auditor procesu řízení kvality v Kriminalistickém ústavu. V kolektivu je uznávaným a respektovaným odborníkem.

Slova se ujal také náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík, který ve svém vystoupení vyjádřil podporu ze strany vedení Policie ČR. „Já a celé vedení policie vnímáme Kriminalistický ústav jako vrcholovou vědecko-výzkumnou instituci a jsme rádi, že svoji práci odvádíte v takové kvalitě. Zazněl zde jeden veřejný příslib, že budete zkracovat lhůty, za což jsem velmi rád,“ uvedl s lehkým úsměvem náměstek Kubík. Kladně zhodnotil aktivity ústavu dovnitř policie i navenek – zejména úzkou spolupráci ústavu v pracovní skupině Znalecká činnost, která vznikla na Policejním prezidiu, a roli ústavu v rámci Evropské sítě forenzních institucí, kde znalci úspěšně prezentují výsledky své výzkumné činnosti. Náměstek Kubík rovněž ocenil kvalitu znaleckých výstupů a jejich uplatnění u soudů. „Jsem rád, že za ta léta, co to sleduji, jsou vaše výstupy tak málo napadány u soudů, a když jsou napadnuty, že si je umíte obhájit. A to je pro mě velké plus,“ zdůraznil a popřál ústavu do budoucna skvělé odborníky a novou budovu, k jejíž realizaci dělá vedení policie maximum.       

Známé šlágry i překvapení na konec
V první i druhé části koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČR pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka zazněly známé šlágry převážně českých hudebních skladatelů a textařů – Jiřího Šlitra, Jiřího Suchého, Zdeňka Borovce, Ladislava Šteidla či Dušana Pálky. Přítomné potěšily písně Tereza, Ach ta láska nebeská, Loudá se půlměsíc, Dotýkat se hvězd, U nás v podkroví, Život je jen náhoda, Pramínek vlasů aj., které bravurně zazpívali Gabriela Urbánková a Tomáš Savka. Na úplný závěr si hudba připravila malé překvapení v podobě několika vánočních koled, které byly, stejně jako ostatní skladby, doprovázeny filmovou animací, jež vytvořila umělá inteligence.

„Chtěl bych moc poděkovat Hudbě Hradní stráže a Policie ČR za nezapomenutelný koncert k 65. výročí Kriminalistického ústavu, který důstojně připomněl významné jubileum našeho útvaru. Velké poděkování patří také České národní bance za poskytnutí Velkého sálu a reprezentativních prostor Kongresového a společenského centra a rovněž Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra za technické zabezpečení koncertu a přípravu pohoštění,“ uvedl ředitel Ľuboš Kothaj a dodal, že kladné ohlasy a spokojenost návštěvníků koncertu jsou tou největší odměnou.

pplk. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Policie ČR     
19. prosince 2023

vytisknout  e-mailem