Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Již dvacátým rokem si připomínáme „Pomněnkový den“

OLOMOUCKÝ KRAJ - Mezinárodní den pohřešovaných dětí den jsme si spolu s dětmi připomněli při malování pomněnek. 

 

„Pomněnkový den“ tedy mezinárodní den pohřešovaných dětí letos připadá na sobotu 25. května. Ve světě si lidé tento den připomínají od roku 1983, v České republice pak vešel do povědomí veřejnosti v roce 2004.

Mezi pohřešované děti patří nejčastěji ty, které utečou z domova nebo opakovaně ze zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Nastat může i situace, kdy se jedná o dítě, které se ocitne v ohrožení života a zdraví například z důvodu podezření na únos cizí osobou. Jakákoliv riziková situace nebo velmi nízký věk pohřešovaného dítěte znamená vyhlášení pátrání v režimu institutu „Dítě v ohrožení“, který je součástí Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech a tento systém byl vyvinutý za účelem rychlého a úspěšného nalezení pohřešovaných dětí, který počítá se zapojením široké veřejnosti do pátrání.

Při pátrání po dítěti je totiž velice důležitý rychlý přenos informací mezi jednotlivými subjekty pátrání, ale i směrem k veřejnosti, která může bezprostředně po zmizení dítěte poskytnout relevantní informace. Z důvodu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání spustilo Ministerstvo vnitra v roce 2010 projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy život nebo zdraví pohřešovaného dítěte je v ohrožení. O aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj rozhoduje Policie ČR. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích.

Policie ČR a Ministerstvo vnitra připravují v letošním roce rozšíření tohoto mechanismu o   další skupinu podobně zranitelných osob, a to o seniory. Navíc se připravuje i zapojení dalších subjektů, které mohou při pátrání pomoci.

V uplynulém roce jsme v Olomouckém kraji pátrali celkem po šedesáti pohřešovaných dětech. Devětatřicet jich bylo nezletilých a jednadvacet mladistvých.  Všechny pohřešované děti se podařilo v pořádku nalézt.

V této souvislosti připomínáme rodičům, že je rovněž velmi důležité, aby znali kamarády svých dětí, měli přehled o tom, kam jejich děti chodí a s kým se stýkají. Dobré je také mít nastavena pravidla návratu domů z volnočasových aktivit a znát telefonní čísla na kamarády. Na místě je i dohoda s dítětem, že dá rodičům vědět v případě, že se někde zdrží, aby o něj neměli strach. Pokud se dítě neozve a jejich pátrání po kamarádech není úspěšné, je na místě kontaktovat Policii ČR na lince 158.

CZ-check-think-report-campaign-visual-child-1920x1080.jpg

Pomněnkový den si policisté v našem kraji tentokrát připomněli s dětmi v rámci besed ve školských zařízeních. Děti si během nich měly možnost namalovat obrázky zachycující právě symbolické pomněnky.

por. Mgr. Lenka Vanková
24. května 2024

vytisknout  e-mailem