Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Oběti a zvlášť zranitelné oběti

PLZEŇSKÝ KRAJ - Seminář pro policisty o právech a pomoci obětem trestné činnosti se konal 30. května 2024. Pozvání přijali i státní zástupci státních zastupitelství našeho kraje. 

 

Semináře, který se zaměřil na problematiku obětí trestné činnosti s důrazem k obětem domácího násilí, se zúčastnili policisté našeho krajského ředitelství, konkrétně policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování, pořádkové služby, ale také policejní psychologové a krizoví interventi. Zahájení se ujal náměstek služby kriminální policie a vyšetřování, plk. Mgr. Michal Krejbich. Představil a přivítal přednášející emeritní prezidentku Bílého kruhu bezpeční Mgr. Petru Vitoušovou, všem známou forenzní a policejní psycholožku a soudní znalkyni Doc. PhDr. Ludmilu Čírtkovou, CSc., Dr. h. a vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí Plzeň JUDr. Vladimíru Čapkovou a sociální pracovnici Mgr. Kateřinu Riedlovou.

Jako první se svými příspěvky vystoupila Mgr. Petra Vitoušová, která představila práci Bílého kruhu bezpečí  a v souvislosti s obětmi mimo jiné mluvila o jejich právech na odbornou a bezplatnou pomoc. Ve svém příspěvku se věnovala i lince pomoci obětem kriminality a domácího násilí 116 006, kde jsou odborníci v nepřetržitém provozu připraveni poskytnout pomoc a podporu těm, kteří ji potřebují. Seminář svojí přítomností a výkladem obohatila  forenzní a policejní psycholožka paní docentka Čírtková, která se zaměřila na zacházení s oběťmi. Zdůraznila, že je velmi důležité minimalizovat druhotnou viktimizaci a pracovat s oběťmi s respektem. Dle ní je rozlišování mezi oběťmi a zvlášť zranitelnými oběťmi klíčové pro úspěšnou pomoc. Posledními přednášejícími byly zástupkyně  Bílého kruhu bezpečí z.s., Plzeň.  Jako první hovořila vedoucí plzeňské poradny, která představila jejich činnost spočívající v poskytování okamžité pomoci těm, kteří se cítí být obětí trestného činu, svědkům i pozůstalým po obětech trestné činnosti. Také zmínila, jak funguje bezplatná linka 116 006 a kdo ji obsluhuje s tím, že veškeré jejich služby jsou vždy poskytovány individuálně s přihlédnutím k osobnosti oběti a okolnostem trestného činu. Sociální pracovnice přednesla kazuistiky z našeho kraje, se kterými se setkali.

„Uvědomujeme si, že je velmi důležité při oznámení nebo při již probíhajícím trestním řízení přistupovat k obětem velmi citlivým a lidským způsobem. Pro oběti chceme být důvěryhodnou institucí, aby se na nás mohli s důvěrou obrátit. Nejen dnešním seminářem, který byl určený především pro policisty, chceme připomínat důležitost postavení obětí v trestním řízení. Cílem je rovněž prohlubovat bližší spolupráci s Bílým kruhem bezpečí a dalšími organizacemi, které pomáhají obětem trestné činnosti.“, uvádí náměstek služby kriminální policie a vyšetřování plk. Mgr. Michal Krejbich. 

Závěrem pan náměstek připomněl existenci veřejné sbírky Bílého kruhu bezpečí, do které mají možnost přispět policisté i ostatní lidé jakoukoliv částkou na pomoc obětem trestných činů. Na  sobotním Dnu dětí s policií, který proběhne 1. června 2024 na Borské přehradě v areálu Škodaland v Plzni, budou přítomni i zástupci organizace Bílého kruhu bezpečí. Ti budou dospělé návštěvníky informovat o jejich činnosti a předávat důležité rady. Již na této akci bude možnost přispět do sbírky na oběti.

kpt. Bc. Hana Kroftová

vytisknout  e-mailem