Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Připomeňme si pokyny policistů

PLZEŇ – Buďte prosím na svých cestách opatrní, dodržujte dopravní značení, řiďte se pokyny policistů a buďte ohleduplní vůči ostatním účastníkům silničního provozu. 

Během letních prázdnin a také po jejich skončení se mohou řidiči a ostatní účastníci silničního provozu v našem krajském městě setkat s několika celkovými nebo částečnými uzavírkami komunikací. Důvodem je rekonstrukce těchto komunikací. Asi nejzásadnější dopravní omezení čeká na řidiče na ulici Klatovská a na křižovatce ulic Klatovská, U Trati, Borská. A právě na této křižovatce mohou účastníci silničního provozu potkat během své cesty policisty, kteří zde řídí křižovatku. A protože opakování je matka moudrosti, připomeňme si, jaký význam mají jednotlivé pokyny policisty při řízení provozu.

Pokyny policisty v podstatě fungují jako semafor:

  • Signál se žlutým světlem „Pozor!“, nahrazuje pokyn vztyčené paže policisty. Pro řidiče jedoucí ve směru předtím volném, znamená povinnost zastavit vozidlo. 
  • Naopak pro řidiče, kteří stáli, povinnost připravit se k jízdě. Signál se zeleným světlem „Volno“, nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen, připomínající tvarem písmeno „T“.
  • Pokyn „Volno“ platí pro směr, ke kterému stojí policista bokem, kdy řidiči mohou na křižovatce odbočit vpravo nebo vlevo.
  • Při odbočení vlevo však řidič musí dodržet pravidla pro odbočování, zejména pak dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům. Současně tímto postojem a pokynem policista nahrazuje signál s červeným světlem „Stůj!“ pro směr, ke kterému stojí čelem nebo zády. Řidič jedoucího vozidla směrem k čelu nebo zády policisty je tedy povinen zastavit.
  • Chodci smějí přecházet vozovku jen ve směru, pro který platí pokyn „Stůj!“. Posledním a zpravidla pro řidiče nejtěžším postojem je tzv. trojstranná uzávěra, tedy postoj, kdy má policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, připomínajícím tvarem písmeno „L“.
  • Povinnost zastavit vozidlo na pokyn „Stůj!“ platí pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku. Pokyn „Volno“ znamená pro řidiče přijíždějící k levému boku, přičemž řidič kromě průjezdu křižovatkou v přímém směru může odbočit vpravo nebo vlevo. Současně pokyn „Volno“ platí pro řidiče přijíždějící k čelu policisty a to pouze, pokud odbočuje jen vpravo. V tomto případě chodci mohou přecházet jen za zády policisty.

"Stůj!" pro řidiče přijíždějící směrem k čelu nebo k zádům policisty.
"Pozor!" pro všechny řidiče.
"Volno!" pro řidiče přijíždějící směrem k pravému nebo levému boku policisty.
"Stůj!" pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku policisty.
"Volno!"
1. pro řidiče přijíždějící směrem k levému boku policisty odbočující vpravo nebo vlevo,
2. pro řidiče přijíždějící směrem k čelu policisty, pokud odbočuje vpravo,
3. pro chodce přecházející za zády policisty.
"Zpomalit jízdu!"
"Zrychlit jízdu!"

Pokud si nezapamatujete tato jednoduchá pravidla, pak raději zastavte nebo stůjte. Policista vám dá dostatečně najevo, kdy a kam můžete pokračovat v jízdě. Nepodceňujte naše rady, protože při porušení pokynu „Stůj!“ při řízení provozu, vám hrozí stejný postih, jako při jízdě na červenou. Neohrožujte svůj život a už vůbec život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu.

por. Michaela Raindlová
11. července 2024

vytisknout  e-mailem