Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Pozor na nový typ internetového podvodu

KRAJ VYSOČINA: Pokuta za smyšlený dopravní přestupek. 

 

Nový trik internetových podvodníků spočívá v telefonickém kontaktování lidí s tvrzením, že se dopustili dopravního přestupku, například překročení rychlosti. Cílem podvodníků je získat přístup k vašemu internetovému bankovnictví a následně provést neoprávněné platby.

V pondělí 19. srpna jsme přijali oznámení od osmadvacetiletého muže, který tímto novým způsobem podvodu přišel o sedm set tisíc korun.

Jak podvod funguje?

1.    Telefonický kontakt: Muže telefonicky kontaktoval podvodník z neznámého čísla, který mu sdělil, že překročil povolenou rychlost a nyní musí zaplatit pokutu.

Podvodníci se mohou představit jako zástupci dopravní policie nebo jiného správního orgánu.

2.    Zaslání SMS s falešným odkazem: Po telefonickém hovoru obdržel muž ze stejného čísla SMS zprávu s odkazem na webové stránky - https://vas-konta-ridice-gov-cz.eu, které mají sloužit k úhradě pokuty.

Stránky vždy vypadají důvěryhodně, ale ve skutečnosti jde o falešné stránky vytvořené podvodníky. Odkaz může mít i jinou podobu.

3.    Přihlášení do internetového bankovnictví: Po kliknutí na odkaz byl muž vyzván k přihlášení se do svého internetového bankovnictví, aby mohl uhradit pokutu.

4.    Autorizace platby: Muž autorizoval platbu, ale v domnění, že první platba neproběhla, autorizoval ještě další dvě. Autorizací platby tak podvodník získal přístup k jeho účtu.

5.    Instalace aplikace Smart klíč: Podvodník muže následně vyzval k instalaci do jeho mobilního telefonu aplikaci typu „Smart klíč“ pro zvýšení bezpečnosti. Po instalaci muž aktivoval tuto aplikaci, tím umožnil podvodníkovi přístup do bankovního účtu.

6.    Neoprávněné platby:Jakmile měl podvodník přístup do internetového bankovnictví, neoprávněně zadal platby, o kterých poškozený zpočátku nevěděl, až následně mu to potvrdili na pobočce jeho banky.

Jak se chránit před podvodníky?

·         Buďte obezřetní při nečekaných telefonátech – Pokud vás někdo kontaktuje s tvrzením, že jste se dopustil přestupku, ověřte si tuto informaci u dané instituce, nejlépe osobně. Nikdy neposkytujte osobní ani bankovní údaje přes telefon.

·         Neotvírejte odkazy v SMS od neznámých čísel – Pokud obdržíte SMS s odkazem na úhradu pokuty, neklikejte na něj.

·         Nikdy neinstalujte aplikace na základě pokynů třetích stran – Aplikace jako Smart klíč instalujte pouze z oficiálních obchodů a nikdy ne na základě žádosti pochybných webových stránek.

·         Pravidelně kontrolujte své bankovní výpisy – Sledujte pohyby na svém bankovním účtu a v případě jakýchkoli podezřelých transakcí okamžitě kontaktujte svou banku.

por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka
20. srpna 2024

vytisknout  e-mailem