Remontní výcviková stáj Písek
Naše koně jsou nebojácní, odvážní a majestátní!
V Zemském hřebčinci v Písku procházejí služební koně, označovaní jako remonty, základním výcvikem, který je připravuje na specializovaný výkon služby v rámci Policie České republiky.
Služební policejní koně jsou ve výkonu služby zpravidla využívání ke čtyřem typům služebních činností:
1. Hlídková služba - zpravidla prováděna jako dvoučlenná hlídka v lokalitách jako jsou lesoparky, chatové oblasti, okrajové části měst a obcí, ale i turisticky oblíbená centra měst.
2. Bezpečnostní opatření – k zajištění bezpečnosti osob a majetku během sportovních a kulturních akcí. Všude tam, kde hrozí hromadné narušení veřejného pořádku a při zákrocích pod jednotným velením. Charakter jejich nasazení je vždy přizpůsoben aktuální bezpečnostní situaci v teritoriích, kde jsou oddělení služební hipologie dislokována, ale i mimo ně. Pro tuto činnost jsou koně i jezdci speciálně vybaveni ochrannými protiúderovými prostředky. Ze zákona lze také „vytlačování služebním koněm“ použít jako jeden z donucovacích prostředků dle zákona o policii.
3. Pátrací akce - využití služebních koní má i nezastupitelnou roli při pátracích akcích. Kůň se dostane do nepřístupného terénu, jezdec má vyšší rozhled, větší výdrž než pěší policista, je rychlejší apod.
4. Reprezentace – služební hipologie také zajišťuje reprezentaci Policie České republiky při slavnostních akcích, ceremoniálech, ukázkách výcviku a také se pravidelně zapojují do sportovních soutěží.
Policejní kůň musí před nákupem, který je v gesci Odboru služební kynologie a hipologie ŘSPP PP ČR, splňovat specifické parametry, které zajišťují jeho vhodnost pro služební účely v rámci Policie České republiky. Nakupují se pouze teplokrevná plemena. Kůň musí být ve výborném zdravotním stavu, bez stájových zlozvyků a s dobrým charakterem. Nezbytným požadavkem je také kohoutková výška, která musí dosahovat minimálně 165 cm. Tato výška je důležitá z hlediska efektivního výkonu služební činnosti, zejména při hlídkové službě a kontrole davů, kdy je potřeba, aby jezdec měl dostatečný přehled o situaci v terénu. Žádoucí je také psychologická mohutnost daného zvířete. Preferovanou barevnou variantou policejního koně jsou tmavé odstíny, jako je hnědák, vraník nebo tmavý ryzák. Tmavé zbarvení koní nejen napomáhá vytvoření reprezentativního a jednotného vzhledu, což je důležité především při ceremoniálních událostech, ale zároveň přispívá k vizuální soudržnosti jednotky při služebních zákrocích.
Z hlediska povahy je nezbytné, aby policejní kůň vykazoval mírný temperament a klidnou, vyrovnanou povahu. Kůň musí být schopen zachovat klid i v náročných a nepředvídatelných situacích, jako jsou hlasité zvuky, pohyb velkého počtu lidí nebo nečekané události. Důraz je kladen na jeho vysokou ovladatelnost a schopnost bezproblémové spolupráce s jezdcem i v prostředí, které může být stresující nebo zatěžující.
Služební koně vynikají díky speciálnímu výcviku, který nikdy nekončí, svou všestrannou připraveností, fyzickou i psychickou odolností, a schopností adaptace na náročné a specifické podmínky výkonu služby.
kpt. Hana Rubášová
tisková muvčí PP ČR
3. října 2024
vytisknout
e-mailem
Facebook