Policie České republiky – Kriminalistický ústav
Mezinárodní projekt hledá cesty k efektivnější komunikaci při vyšetřování kyberkriminality
Kriminalistický ústav Policie ČR a Policejní akademie ČR v Praze se podílí na mezinárodním výzkumném projektu CLARUS, který má přispět ke zlepšení spolupráce mezi vyšetřovateli a forenzními experty. Do projektu je kromě České republiky zapojeno také Norsko, Finsko, Portugalsko, Řecko a Velká Británie.
Kyberkriminalita představuje stále větší hrozbu pro moderní společnost. Objasnění těchto trestných činů vyžaduje úzkou spolupráci mezi vyšetřovateli, kteří žádají o znalecká zkoumání, a experty z forenzních laboratoří. Projekt CLARUS přispěje k tomu, aby tato spolupráce byla co nejefektivnější.
Mezinárodní tým složený ze zástupců 12 institucí z šesti evropských zemí zahájil svoji činnost na úvodním setkání členů konsorcia, které uspořádalo Centrum bezpečnostních studií (KEMEA) v listopadu 2023 v Athénách. Policii ČR zde zastupoval náměstek ředitele Kriminalistického ústavu pro podporu výkonu Pavel Kolář, který spolu s týmem Policejní akademie ČR projekt v České republice zastřešuje. Vědci, policisté, specialisté z oblasti bezpečnosti a odborníci na vzdělávání se po dobu tří let trvání projektu zaměří na identifikaci a eliminaci překážek v komunikaci, které mohou ovlivnit výsledky forenzních zkoumání a zpomalit vyšetřování kybernetických trestných činů.
Podruhé se zástupci řešitelských institucí setkali v dubnu 2024 na půdě Univerzity v Glasgow ve Skotsku. “Během dvoudenního jednání jsme zhodnotili dosavadní průběh projektu a stanovili nové úkoly, které vyplynuly z původního plánu,“ uvedl Pavel Kolář.
Projekt CLARUS si klade za cíl zejména:
Zmapovat stávající komunikaci
Výzkumníci se zaměří na to, jakým způsobem si vyměňují informace vyšetřovatelé a forenzní experti, jaké jazykové bariéry a kulturní rozdíly mohou vyvstávat a jaký vliv mají na kvalitu forenzních zkoumání.
Identifikovat slabá místa
Cílem je odhalit, kde dochází k nedorozuměním, chybám v interpretaci důkazů a jiným problémům, které mohou ovlivnit výsledky vyšetřování.
Vyvinout nástroje pro zlepšení komunikace
Na základě zjištěných informací bude vytvořen vzdělávací modul, který pomůže vyšetřovatelům a forenzním expertům lépe komunikovat a spolupracovat. Součástí projektu bude také vytvoření společného slovníku odborných termínů.
Projekt je realizován díky finančním prostředkům, které poskytla Evropská výkonná agentura pro výzkum (REA) Evropské komise. „Jsme rádi, že se projektu CLARUS můžeme zúčastnit a uděláme maximum, abychom svými poznatky přispěli k úspěšnému naplnění jeho cílů,“ doplnil náměstek Pavel Kolář.
Kriminalistický ústav Policie ČR
pplk. Mgr. Petra Srnková
25. října 2024